Przygotowanie działki na zimę

Przygotowanie działki na zimę

29 listopada 2019 0 przez Blog4Women

Działka to oczko w głowie niejednego mieszczucha. Przez całą wiosnę, lato i jesień na działce dzieje się bardzo dużo. Od prac wiosennych przez miło spędzone chwile latem, aż po przygotowanie działki na okres zimowy. Aby wiosną nie mieć bałaganu i nadmiaru pracy na działce, należy sporo zrobić jesienią.

Rośliny

Przede wszystkim należy pamiętać o koszeniu trawnika. Trawa powinna być koszona do momentu aż przestanie rosnąć. Obowiązkowo należy również przed zimą zgrabić trawnik. Pozostawione liście ułatwiają powstanie pleśni śniegowej i na wiosnę trawnik nie będzie miał szansy na ładny i zdrowy wygląd. Wszelkie byliny wrażliwe na niską temperaturę i te, które były sadzone jesienią należy okryć zaraz po pierwszych przymrozkach. Rośliny, które pozostają zielone przez całą zimę, należy regularnie podlewać, chyba, że jesień jest deszczowa i natura zrobi to za nas. Należy również pamiętać o osłonięciu włókniną lub matami krzewów wrażliwych na mróz. Jeśli na działce mamy oczko wodne, należy osłonić lustro wody siatką zabezpieczającą. Liście opadające na siatkę trzeba sprzątać na bieżąco, w przeciwnym razie, pod ich ciężarem, siatka opadnie i liście zaczną gnić.

Sprzęt i narzędzia ogrodnicze

Kiedy już wszystkie prace na działce są ukończone, trzeba pomyśleć o narzędziach. Odpowiednie zabezpieczenie ich zagwarantuje, że w przyszłym roku będą nam one służyć bez zarzutu. Przede wszystkim wszystkie urządzenia i narzędzia powinny być przed zimą oczyszczone. Urządzenia elektryczne i spalinowe należy również odpowiednio zakonserwować, aby zimą nie rdzewiały. Wszelkie narzędzia należy składować w suchym miejscu. Na każdej działce znajduje się składzik na narzędzia i inny sprzęt ogrodniczy. Jeśli do wykonania takiej szopki wykorzystana była blacha trapezowa, to możemy mieć pewność, że narzędzia przetrwają zimę bez szwanku.

Altana

Przed zimą powinno się również zadbać o altanę, będzie ona w końcu nie używana przez kilka miesięcy. Ważnym elementem jest sprawdzenie stanu dachu na altanie i ewentualnym tarasie. Jeśli pokryciem dachu jest blachodachówka, należy pamiętać o miękkim obuwiu. Chodzenie po dachu z blachodachówki w nieodpowiednich butach może spowodować jej odkształcenie i zniszczenie. do konserwacji i napraw dachu z blachodachówki należy używać tylko odpowiednich produktów, przeznaczonych do tego typu pokryć dachowych. Okna i drzwi powinny być sprawdzone i również zabezpieczone przed zimą.