Pomysły na świąteczne ozdoby z wykorzystaniem resztek tkanin

Pomysły na świąteczne ozdoby z wykorzystaniem resztek tkanin

28 listopada 2019 0 przez Blog4Women

Coraz bliżej Święta, a wciąż nie wiesz jak oryginalnie ozdobić dom, by zrobił wrażenie na gościach, nie wydając przy tym fortuny? Nic prostszego, wykonaj ozdoby własnoręcznie! Stwórz oryginalne świąteczne kompozycje, które zaskoczą twoich najbliższych i stworzą niepowtarzalną wigilijną atmosferę. Ozdoby choinkowe, girlandy, kalendarz adwentowy, stroiki – to wszystko można wykonać z resztek tkanin oraz akcesoriów dostępnych w każdej pasmanterii. Warto przeszukać swoje puzderka i stare pudła, by znaleźć w nich prawdziwe skarby, które wykorzystasz do swoich dekoracji.

Pięknie ozdobiona choinka wizytówką świątecznego domu

Ozdoby choinkowe dostępne w sklepach już od dawna nie zaskakują i po wizycie w kolejnym sklepie ma się nieodparte wrażenie, że już gdzieś się to widziało. Zwłaszcza sklepy sieciowe oferują dekoracje z seryjnej produkcji, różniące się jedynie kolorami. Jeżeli szukamy oryginalności, stwórzmy coś kreatywnego z pozostałych ścinków tkanin i innych akcesoriów pozostałych po wcześniejszych szyciach, choćby guziczków, cekin, sznurków, czy wstążek.

Ciekawym pomysłem na ubranie choinki mogą być ozdoby wykonane ze ścinków tkanin, na przykład bałwanki, choinki, Mikołaje, gwiazdki, śnieżynki. Wycięty z kartonu kształt ozdoby obrysowujemy na tkaninie w dwóch egzemplarzach, po czym oba wycinamy i zszywamy, wkładając do środka odpowiednie wypełnienie (np. kulki silikonowe). Tak powstałe dekoracje ozdabiamy dodatkowo poprzez naszycie koralików, wstążek, guziczków.

Bardzo popularnym sposobem stworzenia własnej bombki na choinkę jest obszycie kulki styropianowej materiałem i ozdobienie jej dodatkowo różnymi dekoracjami, na przykład cekinami. Innym wariantem jest zszycie skrawków tkanin w formie woreczka i odpowiednie wypełnienie ich wybranym materiałem. Tak powstałe bombki można oczywiście ozdobić brokatem, sztucznym śniegiem lub cekinami.

Resztki tkanin można również wiązać w efektowne patchworkowe sznurki, które z powodzeniem mogą zastąpić sklepowe łańcuchy.

Bajeczne girlandy – niepowtarzalna dekoracja twojego domu

Świąteczne girlandy są dekoracją niemal każdego domu. Niestety, w masowej produkcji niczym się od siebie nie różnią, wykonane z tandetnej błyszczącej folii od jakiegoś czasu powoli wychodzą z mody. A szkoda. Pięknie wykonane girlandy, bogato zdobione lub bardzo proste wyjątkowe w swej prostocie, mogą stać się niepowtarzalną dekoracją. Jak wykonać samemu taką girlandę?

Jedną z propozycji jest zszycie kokard, wykonanych z resztek materiałów, na sznurku – ściśle jedna przy drugiej. Oczywiście ważną sprawą jest zadbanie o odpowiednią świąteczną kolorystykę. Wybierajmy najlepiej kolory typowo świąteczne, takie jak czerwony, srebrny czy złoty.

Innym pomysłem będzie naszycie na sznurku wyciętych kształtów nawiązujących do tematyki Świąt, na przykład renifery, gwiazdki, sanie, choinki itp.

Można także posilić się gotową girlandą z gałązek świerku, którą można ozdobić dekoracjami ze ścinków, najlepszym przykładem będą kokardy lub wycięte i odpowiednio usztywnione literki tworzące świąteczne hasła.

Kalendarz adwentowy – frajda dla dzieci i ozdoba ich pokoju

Kalendarz adwentowy powszechnie znany z półek sklepowych na dziale ze słodyczami jest bardzo lubiany przez najmłodszych, którzy wyjadając z niego czekoladki odmierzają czas pozostały do Świąt. Jeżeli chcemy samodzielnie wykonać taki prezent dla swojego dziecka, wystarczy nam sznurek, ścinki tkanin, ozdoby, igła i nitka. Ze ścinków szyjemy kieszonki lub woreczki, do których będziemy wkładać czekoladki, a następnie przyszywamy je do sznurka. Tak przygotowany kalendarz adwentowy w postaci girlandy możemy zawiesić na kominku w salonie lub w pokoju dziecięcym na łóżku lub parapecie.

Ścinki tkanin o dużej różnorodności kolorystycznej dostępne są w ofercie sklepu Antex.