Jak dbać o trawnik – kosiarki, nawozy i pielęgnacja

Jak dbać o trawnik – kosiarki, nawozy i pielęgnacja

27 listopada 2019 0 przez Blog4Women

Posiadając własny ogród, każdy z nas marzy o tym, by był on przede wszystkim wizytówką domu. Projekt musi zgadzać się z naszymi upodobaniami – najlepiej, by wyglądał jak z katalogu i był łatwy w pielęgnacji. Jednak nie zawsze wiemy, jak zadbać o trawnik. W końcu to on zajmuje największą powierzchnię każdego podwórka. Dlatego w tym artykule przeczytasz o tym, jak dbać o tę część swojego ogrodu.

Sadzenie trawy – rodzaj nasion a gleba

Zanim posadzimy nasiona trawy – by wyhodować piękną, zieloną murawę, na której będziemy wypoczywać – skontrolujmy stan i rodzaj gleby w ogrodzie. Dlaczego? Nawet najlepszy rodzaj nasion nie pomoże, gdy ziemia będzie złej jakości. Warto więc kupić specjalne mieszanki odżywające glebę lub wzbogacające ją o składniki niezbędne do wzrostu gęstej, intensywnie zielonej trawy, która będzie cieszyć oko. Kolejna kwestia to zwilżenie ziemi i system podlewania. Ważne, by wprowadzić specjalną instalację, która odprowadzi nadmiar wody. Wtedy nasiona lub wybijająca się trawa nie zgniją od przesadnej wilgoci.

Jeśli chodzi o nasiona, to zwracajmy uwagę na datę produkcji, którą znajdziemy na opakowaniu. Nie powinna być starsza niż rok, ponieważ wtedy nasiona mogą być zasuszone lub lekko spleśniałe. Większość nasion traw jest dedykowana na powierzchnie, na które działają różne czynniki atmosferyczne – słońce lub cień. Tam, gdzie są drzewa i krzewy, wybierzmy trawę do miejsc słabo nasłonecznionych. Jeśli chodzi o skład mieszanki, ważne, by nie występowały w niej nasiona trawy pastewnej.

Pielęgnacja trawnika – koszenie i podlewanie

Po posadzeniu nasion trawy musimy codziennie ją nawadniać. W tym celu używajmy szlaucha z końcówką, która obniża ciśnienie wody do tak zwanej mgiełki. Kiedy nasza trawa już wyrośnie, ważne jest nawożenie i odpowiedni sposób koszenia. Dobranie kosiarki dostosowanej do powierzchni trawnika to najtrudniejsze zadanie. Gdy będziemy mieli na oku konkretny model, sprawdźmy, czy możemy dokupić do niej części, np. noże do kosiarki spalinowej. Wszystkie elementy zamienne znajdziemy w tym sklepie internetowym: https://ogrodexmilicz.pl