Polisa posagowa – dlaczego warto ją mieć?

Polisa posagowa – dlaczego warto ją mieć?

16 sierpnia 2019 0 przez Blog4Women

Polisa posagowa to rodzaj ubezpieczenia na życie dla dziecka, który ma za zadanie spełniać funkcję zarówno ochronną, jak i inwestycyjną. Podpowiadamy dlaczego warto założyć ją swojemu podopiecznemu?

Polisa posagowa to rodzaj ubezpieczenia na życie dla dziecka, które zabezpiecza jego przyszłość. W ustalonym momencie, na przykład w chwili ukończenia 18, 20 czy 25 roku życia może otrzymać ono uzbierane środki na koncie ubezpieczeniowym. Zobacz jakie korzyści niesie ze sobą ten rodzaj ubezpieczenia na życie dla dziecka.

Co to jest polisa posagowa?

Polisę posagową może zawrzeć każdy rodzic dziecka w wieku 0-18 lat. Umowa ubezpieczenia jest terminowa – można ją zawrzeć na 5-25 lat. Wysokość składki oscyluje między 120 a 1000 złotych i zależy od wysokości sumy ubezpieczenia, wieku dziecka, rodziców i ich stanu zdrowia.

Ubezpieczenie posagowe przewiduje również szeroki zakres ochrony, wymaga on jednak zakupienia umów dodatkowych. Ochronę możemy rozbudować według indywidualnych potrzeb dziecka. Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej posiadają w swojej ofercie od kilku do kilkunastu możliwości rozszerzeń, dzięki czemu dziecko może cieszyć się pełną ochroną.

Ponadto polisa posagowa chroni dziecko od śmierci rodzica – w takiej sytuacji otrzymuje ono rentę na czas nauki. Jest to zabezpieczenie, które pozwoli dziecku utrzymać dotychczasowy poziom życia, kontynuowanie nauki w wybranym miejscu oraz realizowanie swoich pasji.

Polisa posagowa – korzyści

  • Pieniądze na start

Rodzice kupują takie ubezpieczenie na życie dla dziecka głównie ze względu na możliwość oszczędzania połączoną z gwarancją ochrony życia i zdrowia przez cały czas trwania umowy.

Uzbieraną kwotę uposażone dziecko może przeznaczyć na różne cele. Jeśli w wieku 18 lat, wtedy pieniądze przydadzą się na kontynuowanie edukacji, a jeśli po skończeniu 25 lat, wtedy pieniądze wspomóc: zakup własnego samochodu, wkład własny do zakupu mieszkania, czy opłacenie ślubu wesela. Warto wiedzieć, że pieniądze z ubezpieczenia posagowego są zwolnione z podatku od spadków i darowizn i podatku od zysków kapitałowych.

  • Wysokie odszkodowanie

Ubezpieczenie posagowe w części ochronnej nie różni się od klasycznej indywidualnej polisy na życie. Zawiera te same elementy, jak: NNW, pobyt w szpitalu, rehabilitacja i trwałe uszkodzenie ciała.

Jak wspomniano wyżej, jedną z gwarancji w ramach polisy posagowej jest świadczenie za śmierć rodzica bądź rodziców. W takim przypadku ubezpieczone dziecko otrzymuje specjalną rentę wypłacaną do końca umowy, czyli najwcześniej do ukończenia 18. roku życia lub jednorazowe świadczenie.

  • Szeroki zakres ochrony

Proponowane rozszerzenia wyglądają podobnie jak w ubezpieczeniu na życie o charakterze typowo ochronnym. Są to między innymi: ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania, operacja chirurgiczna, ubezpieczenie w razie niezdolności do pracy, samodzielnej egzystencji i leczenie szpitalne. Polisa posagowa chroni dziecko co najmniej w tym samym zakresie co szkolne NNW.