Czyszczenie rynien i blachodachówki

Czyszczenie rynien i blachodachówki

23 sierpnia 2019 0 przez Blog4Women

Bez względu na to jak wysokiej jakości dach lub rynny kupimy, konserwacja i czyszczenie to nieodzowne czynności, pozwalające zachować je jak najdłużej w dobrym stanie. Jeśli nie wiesz, jak zabrać się do tego typu prac, to w tym artykule podpowiemy, jak prawidłowo czyścić rynny i zadaszenie z blachy.

Konserwacja i czyszczenie rynien

Producenci i eksperci budowlani, zalecają czyszczenie rynien, co najmniej dwa razy w oku. Powinno się to robić po zimie i po jesieni. Dlaczego? O tych dwóch porach roku na dachu gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń i wody. Suche liście, śmieci, które niesie porywisty wiatr, kamienie, a nawet stojąca w rynnach woda, mogą uszkodzić całą instalację, która do tej pory prawidłowo odprowadzała wodę z dachu.

W pierwszej kolejności opróżniamy rynny z liści i śmieci. Dokładnie wybieramy wszystkie zanieczyszczenia. Teraz za pomocą myjki ciśnieniowej, możemy dokładnie wymyć rury i pokrycie dachowe. Nie pomijamy nawet najmniejszych zakamarków w rynnach. Kiedy są czyste i pozbawione śmieci, łatwiej zauważyć w nich jakieś zmiany, takie jak, np. pęknięcia, rysy, dziury itd. Niezwłoczne naprawienie usterek, spowoduje, że całkowita wymiana rynien nie będzie konieczna.

Jak wyczyścić blaszany dach?

Dach, na którym położona jest blachodachówka, to pokrycie bardzo łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani zachowania szczególnych środków ostrożności. Jeśli więc chcemy go umyć, wystarczy myjka ciśnieniowa i szczotka. Pamiętajmy, by najpierw dokładnie spłukać dach wodą, żeby ostre zabrudzenia mogły spłynąć. Kiedy wyschnie, można usunąć resztę zanieczyszczeń szczotką i na koniec ponownie polać wodą.

Który dach najmniej wymaga?

Czyszczenie i konserwacja dachu, to pracochłonne zajęcia, na które nie każdy ma czas. Dlatego lepiej zdecydować się na mniej wymagające, ale jednocześnie trwałe i odporne zadaszenie. Może nim być, np. blacha trapezowa. Jest stosunkowo tania, trwała, odporna na rdzewienie i odkształcenia. Nie wymaga również wielu nakładów pracy konserwacyjnej, więc czyszczenie jej to bułka z masłem. Nie będziemy potrzebować do tego jakichś specjalnych narzędzi, tak jak to jest, np. w przypadku dachówek ceramicznych.