Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – jak sfinansować remont?

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – jak sfinansować remont?

11 sierpnia 2019 Wyłączono przez Blog4Women

Obecnie banki promują coraz to nowsze produkty, dzięki którym mamy możliwość sfinansowania remontu. Aby ułatwić Ci wybór poniżej przedstawiamy specyfikę kredytu gotówkowego i hipotecznego.

Kredyt remontowy może nie tylko przyspieszyć moment przeprowadzki do nowego lokum, ale również znacząco usprawnić prace remontowe w miejscu, w którym mieszkamy. Podpowiadamy jak wybrać najlepszą opcję?

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań pozwalających pozyskać środki finansowe na dowolny cel konsumpcyjny, na przykład na remont. Podstawowe elementy wpływające na koszt kredytu gotówkowego to oprocentowanie i prowizja za udzielenie finansowania. Zalety kredytu gotówkowego udzielonego na remont:

  • nie wymaga żadnych zabezpieczeń,
  • krótki czas uzyskania kredytu,
  • kredyt na dowolny cel,
  • minimalna ilość potrzebnych dokumentów – konieczne jest jedynie zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach, a często nawet i ten warunek jest już przez banki zlikwidowany.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny na remont domu w pewnych okolicznościach może być zdecydowanie bardziej opłacalny, niż kredyt gotówkowy. Zalety kredytu hipotecznego udzielonego na remont:

  • możliwość uzyskania wyższej kwoty kredytu,
  • długość kredytu – kredyt remontowy tego typu może być zaciągnięty na bardzo długi okres, na przykład na 30 lat. Oznacza to, że comiesięczna rata nie będzie zbytnim obciążeniem dla domowego budżetu,
  • niskie oprocentowanie.

Kredyt remontowy tego typu można przeznaczyć jednak jedynie na materiały i prace, które zwiększą wartość nieruchomości. Dodatkowo z wydatków trzeba się rozliczać przedstawiając bankowi faktury lub zdjęcia pokazujące, że pieniądze zostały wydane zgodnie z powyższą zasadą.

Środkami finansowymi uzyskanymi w ramach kredytu hipotecznego nie dysponujemy też samodzielnie. Bank przelewa je w jednej transzy, bądź zgodnie z harmonogramem remontu. Nie ma więc możliwości, aby z tych pieniędzy kupić, na przykład paneli, bo nagle pokazały się super promocje.

Kredyt remontowy – gotówkowy czy hipoteczny?

Tak naprawdę kredyt gotówkowy i hipoteczny różnią się między sobą diametralnie. A u podstaw podjęcia decyzji o wyborze któregoś z nich powinna stać odpowiedź na podstawowe pytanie: co zamierzasz sfinansować z użyciem pożyczonych pieniędzy? Kredyty hipoteczne są zawsze na określony cel, a konkretnie na zakupu nieruchomości bądź jej rozbudowę, modernizację oraz remont, ale w ściśle określonym zakresie. Jeśli chcesz kupić nowe meble albo sprzęt AGD, odpowiedni będzie tu kredyt gotówkowy, ponieważ takie zakupy nie zaliczają się do modernizacji.

Ponadto procedura wnioskowania o kredyt gotówkowy jest znacznie łatwiejsza. Co więcej bank nie wymaga zabezpieczeń w postaci hipoteki.

Wadą kredytu gotówkowego jest natomiast wyższy koszt w porównaniu do kredytu hipotecznego.

Warto wiedzieć jednak, że banki łącząc kredyt hipoteczny na zakup domu z kredytem hipotecznym przeznaczonym na remont mieszkania mogą wymagać większego wkładu własnego.