Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – jak sfinansować remont?

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – jak sfinansować remont?

11 sierpnia 2019 0 przez Blog4Women

Obecnie banki promują coraz to nowsze produkty, dzięki którym mamy możliwość sfinansowania remontu. Aby ułatwić Ci wybór poniżej przedstawiamy specyfikę kredytu gotówkowego i hipotecznego.

Kredyt remontowy może nie tylko przyspieszyć moment przeprowadzki do nowego lokum, ale również znacząco usprawnić prace remontowe w miejscu, w którym mieszkamy. Podpowiadamy jak wybrać najlepszą opcję?

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań pozwalających pozyskać środki finansowe na dowolny cel konsumpcyjny, na przykład na remont. Podstawowe elementy wpływające na koszt kredytu gotówkowego to oprocentowanie i prowizja za udzielenie finansowania. Zalety kredytu gotówkowego udzielonego na remont:

  • nie wymaga żadnych zabezpieczeń,
  • krótki czas uzyskania kredytu,
  • kredyt na dowolny cel,
  • minimalna ilość potrzebnych dokumentów – konieczne jest jedynie zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach, a często nawet i ten warunek jest już przez banki zlikwidowany.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny na remont domu w pewnych okolicznościach może być zdecydowanie bardziej opłacalny, niż kredyt gotówkowy. Zalety kredytu hipotecznego udzielonego na remont:

  • możliwość uzyskania wyższej kwoty kredytu,
  • długość kredytu – kredyt remontowy tego typu może być zaciągnięty na bardzo długi okres, na przykład na 30 lat. Oznacza to, że comiesięczna rata nie będzie zbytnim obciążeniem dla domowego budżetu,
  • niskie oprocentowanie.

Kredyt remontowy tego typu można przeznaczyć jednak jedynie na materiały i prace, które zwiększą wartość nieruchomości. Dodatkowo z wydatków trzeba się rozliczać przedstawiając bankowi faktury lub zdjęcia pokazujące, że pieniądze zostały wydane zgodnie z powyższą zasadą.

Środkami finansowymi uzyskanymi w ramach kredytu hipotecznego nie dysponujemy też samodzielnie. Bank przelewa je w jednej transzy, bądź zgodnie z harmonogramem remontu. Nie ma więc możliwości, aby z tych pieniędzy kupić, na przykład paneli, bo nagle pokazały się super promocje.

Kredyt remontowy – gotówkowy czy hipoteczny?

Tak naprawdę kredyt gotówkowy i hipoteczny różnią się między sobą diametralnie. A u podstaw podjęcia decyzji o wyborze któregoś z nich powinna stać odpowiedź na podstawowe pytanie: co zamierzasz sfinansować z użyciem pożyczonych pieniędzy? Kredyty hipoteczne są zawsze na określony cel, a konkretnie na zakupu nieruchomości bądź jej rozbudowę, modernizację oraz remont, ale w ściśle określonym zakresie. Jeśli chcesz kupić nowe meble albo sprzęt AGD, odpowiedni będzie tu kredyt gotówkowy, ponieważ takie zakupy nie zaliczają się do modernizacji.

Ponadto procedura wnioskowania o kredyt gotówkowy jest znacznie łatwiejsza. Co więcej bank nie wymaga zabezpieczeń w postaci hipoteki.

Wadą kredytu gotówkowego jest natomiast wyższy koszt w porównaniu do kredytu hipotecznego.

Warto wiedzieć jednak, że banki łącząc kredyt hipoteczny na zakup domu z kredytem hipotecznym przeznaczonym na remont mieszkania mogą wymagać większego wkładu własnego.