Na czym polega endodoncja?

Na czym polega endodoncja?

15 lipca 2019 0 przez Blog4Women

Endodoncja to słowo dość mało popularne wśród pacjentów stomatologii. Leczenie kanałowe zaś już bardziej – bo tym właśnie jest endodoncja. Jest to wbrew pozorom zabieg kompletnie bezbolesny, mało tego – wykonuje się go zazwyczaj podczas jednej wizyty. Najprościej mówiąc endodoncja polega na usunięciu zakażonej lub całkowicie martwej miazgi, a także tkanek okołowierzchołkowych, po czym zastąpienie zainfekowanego miejsca materiałem biokompatybilnym.

Czym jest dokładnie endodoncja?

Jest to dział stomatologii, który zajmuje się diagnozowaniem, a następnie leczeniem wszelkich schorzeń miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie kanałowe przeprowadzane jest pod mikroskopem, którego zadaniem jest powiększyć i naświetlić chore miejsce. Mikroskop pomaga w dogłębnej analizie skażonych kanałów, dzięki czemu leczenie przebiega szybciej i skuteczniej. Sam zabieg przeprowadza się za pomocą cieniutkich narzędzi piłujących i penetrujących.

Mają za zadanie całkowicie usunąć skażoną tkankę, a następnie dokładnie ją wypłukać i osuszyć, aby móc ją wypełnić. Robi się to w celu zapobiegania ewentualnego stanu zapalnego. Lekarz przed zabiegiem zakłada też pacjentowi koferdam, który ma izolować leczony ząb od reszty jamy ustnej, aby ślina (która zawiera liczne bakterie) nie weszła z nim w kontakt.

W większości przypadków leczenie kanałowe jest jednorazowe. Są jednak sytuacje, kiedy endodoncja musi zostać powtórnie przeprowadzona. Zdarza się to w momencie, kiedy pacjent odczuwa ból oraz widoczny jest stan zapalny wokół korzenia zęba. Drugi zabieg ma wtedy na celu usunięcie stanu zapalnego, aby ocalić ząb.

Dla kogo leczenie kanałowe?

Endodoncja zalecana jest w wielu przypadkach. Jednym z najbardziej powszechnych jest zaciemnienie się zęba w porównaniu z innymi. Zaraz po tym jest jego wrażliwość na zmienne temperatury, nagryzanie pokarmu, a nawet dotyk. Mniej powszechne sytuacje to pęknięcie lub złamanie zęba oraz stany zapalne na dziąśle. Również osoby z planowanym leczeniem protetycznym i z nieprawidłowym pierwszym leczeniem endodontycznym powinny się zgłosić do specjalisty.

Przed każdym zabiegiem tego typu lekarz stomatolog musi przepytać pacjenta czy nie cierpi na żadne ewentualne choroby ogólnoustrojowe, takie jak schorzenie serca lub wątroby. Trzeba koniecznie o tym wspomnieć, ponieważ wtedy leczenie kanałowe może nie być wskazane.

Jak wygląda leczenie pedodontyczne?

Leczenie kanałowe kojarzy się zwykle z bólem i nieprzyjemnościami. Jest tak dlatego, że niegdyś faktycznie takie było – nie dość, że było ciężkie do zniesienia, to na dodatek było przeprowadzane nie raz, a kilka razy. Polegało to na „zatruwaniu” miazgi zębowej, aby ostatecznie ją usunąć. Obecnie wygląda to zupełnie inaczej. Najpierw stomatolog podaje znieczulenie pacjentowi. Następnie otwiera komorę zęba i przy pomocy bardzo cienkich pilników usuwa miazgę z korzenia, a na koniec czyste, odkażone i poszerzone kanały wypełnia specjalną substancją, która po niedługim czasie twardnieje. Komorę zaś wypełnia odpowiednimi materiałami zabezpieczającymi.

Zapalenie miazgi zęba – przyczyny

Zapalenie miazgi zęba najczęściej wynika z nieleczonej próchnicy. Pozwala ona na przedostanie się bakterii do miazgi zęba, która powoduje jego zapalenie. Innym, rzadszym jednak przypadkiem może być uszkodzenie zęba drogą mechaniczną.

Artykuł powstał przy współpracy z gabinetem stomatologicznym Mój Stomatolog.pl – specjalistą od leczenia endodontycznego. Po więcej szczegółów na temat jego oferty zapraszamy na stronę: Endodoncja Poznań.