Konto oszczędnościowe: wypracuj nawyk oszczędzania

Konto oszczędnościowe: wypracuj nawyk oszczędzania

11 czerwca 2019 0 przez Blog4Women

Oszczędzanie nie jest łatwym zadaniem. Jednakże, niskie wynagrodzenia oraz rosnące ceny niekoniecznie są głównym utrudnieniem w tej czynności. Równie istotny jest brak nawyku oszczędzania oraz niewiedza, jak to zmienić. Czy konto oszczędnościowe może pomóc wyeliminować złe przyzwyczajenia i ułatwić gromadzenie oszczędności?

Zauważ potrzebę

Niektórzy z nas myślą o tym skąd wziąć pieniądze na samochód czy nieplanowane wydatki i chętnie oszczędzają, wykorzystując do tego konto oszczędnościowe. Jednakże są i tacy, którzy nie planują przyszłości. Wydają każdy grosz nie myśląc o tym, że większa suma pieniędzy może być im potrzebna w każdej chwili. Uświadomienie sobie tej sytuacji, to pierwszy krok do sukcesu.

Konto oszczędnościowe na pewno pomoże Wam w gospodarowaniu budżetem i w planowaniu wydatków. A im wcześniej dostrzeżecie konieczność oszczędzania, tym więcej czasu będziecie mieć na zgromadzenie pieniędzy. To, że dziś nie potrzebujecie większych sum nie oznacza, że zawsze tak będzie. Dlatego też pomyślcie o sobie i swoich potrzebach w nadchodzącej przyszłości.

Oszczędzaj już dzisiaj

Pamiętajcie, że konto oszczędnościowe jest oprocentowane. Ulokowane na nim pieniądze zarabiają, dzięki czemu ich wartość nie maleje (tak jak w „śwince skarbonce”). Nie warto więc zwlekać i najlepiej założyć je jak najszybciej, bowiem każda złotówka leżąca w domu zwyczajnie marnuje się.

Im wcześniej wyrobicie w sobie nawyk oszczędzania, tym bardziej oczywiste ono będzie. Stanie się rutyną, której pozytywne efekty będą jeszcze bardziej wzmagać chęć gromadzenia oszczędności. Jak zwykle trudny jest pierwszy krok. Ale jeśli już przełamiecie się i założycie konto oszczędnościowe, to siłą rzeczy nie będziecie chcieli aby pozostało ono puste.

Grosz do grosza

Aby oszczędzać nie trzeba posiadać wysokiej pensji. Najważniejsze, aby środki na konto wpływały systematycznie. Lepiej wpłacać regularnie choćby małe kwoty, niż obiecywać sobie „wpłacę jak będę mieć nieco więcej”. Nawet niewielkie sumy pieniędzy przynoszą zysk zaraz po ich wpłaceniu, przez co zwiększają pulę waszych oszczędności.

Najprostszą metodą na zapełnianie konta jest przelewanie na nie części pensji tuż po wypłacie wynagrodzenia. Warto też przejrzeć rachunki z całego miesiąca i sprawdzić, czy przypadkiem zbyt wiele nie wydajemy na rzeczy zbędne (np. słodycze, super promocje). W konsekwencji może okazać się, że uzbierałaby się z nich całkiem spora suma oszczędności.

Finansowa dyscyplina

Konto oszczędnościowe przyniesie realne korzyści, jeśli nawyk oszczędzania będziecie pielęgnować oraz utrzymywać finansowy reżim. Pieniądze przeznaczone na konto najlepiej traktować jako wydatki koniecznie, takie jak rachunki. Jeśli zyskają one tą kategorię, przestaniecie traktować je jako dobrowolne, a tym samym skuteczniej zapełnicie konto.

Dlatego nie czekajcie na wyższą pensję lub na to, że na koniec miesiąca zostaną wam nadwyżki finansowe. Pieniądze wpłacajcie wcześniej, tak aby nie ulec pokusie wydania ich na rzeczy zbędne.