Jak dobrać materac, by zadbać o komfort snu?

Jak dobrać materac, by zadbać o komfort snu?

13 czerwca 2019 0 przez Blog4Women

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – to powiedzenie nie jest tylko pustym frazesem, ale bardzo istotną wskazówką dla zdrowia i komfortu. Ocenia się, że przeciętnie człowiek przeznacza na sen ok. 1/3 swojego życia. By zregenerować siły i dać ciału odpocząć, potrzeba średnio 8 godzin snu. Ale nie tylko właściwy czas i pora spania są istotne. Równie ważny, a być może i ważniejszy, jest wybór odpowiedniego materaca, dzięki któremu rano można się obudzić wypoczętym i pełnym energii.

Twardy czy miękki materac?

Dobry materac to taki, który daje pełne podparcie kręgosłupa. W przeciwnym razie skutkiem będzie ból pleców i ogólne zmęczenie. Od dawna funkcjonuje mit, że materac powinien być jak najtwardszy, najlepiej sprężynowy. Nie ma to jednak zgodności z rzeczywistością. Taki materac sprawi, że odcinek lędźwiowy kręgosłupa nie będzie wystarczająco podparty (to jak leżenie na podłodze – kładąc się na twardym, płaskim podłożu, między podłogą a odcinkiem lędźwiowym powstaje wolna przestrzeń; przebywanie w takiej pozycji może z czasem doprowadzić do zwyrodnień kręgosłupa). Ponadto niezbyt miękki materac może zmniejszyć przepływ krwi w trakcie snu, co skutkuje niedotlenieniem czy mrowieniem rąk i nóg, a to sprawia, że regeneracja ciała będzie przebiegać wolniej i słabiej. Miękkość materaca należy dostosować do wagi i wzrostu.

Jaki rozmiar?

Wszystko zależy od tego, czy będzie to materac dla jednej czy dla dwóch osób. W razie potrzeby również w łóżku dwuosobowym mogą znaleźć się dwa różne materace, odpowiednio dostosowane do każdego ze śpiących. Wpisując w wyszukiwarkę hasło „materace Kraków”, trzeba pamiętać o tym, dla kogo i do jakiego typu łóżka szuka się właściwego modelu. Standardowy materac dla jednej osoby ma wymiary 90×200 cm. Inne standardowe rozmiary to 140×200 cm, 160×200 cm oraz 180×200 cm. W razie potrzeby można zamówić materac o konkretnych, wybranych wymiarach. 

Jaki materac jest odpowiedni dla dziecka?

W przypadku zakupu materaca do łóżeczka dziecięcego, nie należy kierować się takimi samymi kryteriami, jak w przypadku materaca dla osoby dorosłej. Poza dobraniem rozmiaru, należy zwrócić uwagę na inne cechy, takie jak warstwa antyalergiczna czy też ściągana powłoka, która pozwoli na zdjęcie jej z materaca w dowolnym czasie i wypranie. 

Szeroki wybór materacy znajdziesz na: https://expertsnu.pl/