Kiedy korzystać z pomocy dietetyka?

Kiedy korzystać z pomocy dietetyka?

16 maja 2015 0 przez Majka

first-course-748789_640Dla wielu z nas dietetyk to zawód, na równi z trenerem personalnym, przeznaczony dla ludzi, którzy nie mają co zrobić z pieniędzmi. Na szczęście w obu tych przypadkach siła stereotypu słabnie – coraz chętniej korzystamy z porad tych specjalistów, bo zdrowie i życie w duchu fit jest teraz bardzo modne. Z tego względu w każdych miastach, w tym w Częstochowie, powstaje mnóstwo klinik specjalizujących się w tego typu doradztwie. Również prywatne przychodnie poszerzając wachlarz swojej oferty coraz chętniej zatrudniają specjalistów od żywienia. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko fani siłowni i zgrabnej sylwetki powinni skorzystać z pomocy dietetyka.

Korzystaj, żeby zgubić kilogramy: niemal 52% Polaków cierpi na nadwagę lub otyłość. Duża ilość diet-cud i pomysłów na pozbycie się zbędnych kilogramów powinna uczynić nas wszystkich wzorami szczupłego i pięknego, a przede wszystkim zdrowego ciała – paradoksalnie natłok informacji wprawia nas w dezorientację. Każdy, kto chociaż raz próbował zrzucić nadwyżkę kilogramów i nie udała mu się ta sztuka powinien skorzystać z pomocy dietetyka. Pierwszą i ważną zaletą takiej wizyty jest wykonanie analizy składu ciała. Badanie odbywa się na specjalnym urządzeniu, które pokazuje naszą wagę i skład ciała (zawartość wody, tłuszczu i mięśni). Po takiej analizie dietetyk doskonale wie, jaką dietę i ćwiczenia zalecić – cardio dla zrzucenia nadwyżki tkanki tłuszczowej lub ćwiczenia siłowe, żeby podnieść procent mięśni. Na pierwszą wizytę najczęściej przynosimy dzienniczek z zapisem tego, co jedliśmy. Już na tej podstawie można wyciągnąć pewne wnioski o niezdrowych nawykach w jadłospisie. Dietetyk układa jadłospis po konsultacji, uzyskaniu wiedzy o naszych zwyczajach jedzeniowych, tym co lubimy, a czego nie lubimy jeść.

Korzystaj dla dziecka: są pewne grupy osób, dla których dobry dietetyk może okazać się bardzo dobrym wyjściem. Na sposób odżywiania szczególną uwagę powinny zwracać rodziny starające się o dziecko, kobiety w ciąży i karmiące. W ich przypadku odpowiednia dieta to podstawa dla prawidłowego funkcjonowania przyszłej mamy i rozwoju malucha. Do dietetyka zabierzmy także dziecko – choroby jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i próchnica to choroby dotykające nawet kilkulatków, które można wyleczyć za pomocą odpowiedniej diety. Dodatkowo nauka prawidłowych nawyków żywieniowych od wczesnych lat zapobiega problemom dietozależnym w przyszłości.

Korzystaj dla zdrowia: dieta może działać profilaktycznie lub łagodzić niektóre dolegliwości. Zdrowe odżywianie pomaga w wyleczeniu takich chorób jak cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroby układu pokarmowego, choroby jelit, zaparcia, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto i wielu, wielu innych.

Korzystaj, jeśli masz ograniczenia żywieniowe: wegetarianie, weganie, osoby cierpiące na alergię, bezglutenowcy, celiakię i inne choroby, które wymagają ograniczenia spożywania lub wykreślenie niektórych potraw z codziennej diety powinny skorzystać z pomocy specjalisty. Układanie jadłospisu na własną rękę może zakończyć się poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Dietetyk ułoży idealną dietę i dobierze odpowiednie zamienniki, które zapobiegną powstawaniu niedoborów, zaburzeń działania organizmu i chorób.