Katowice – co zwiedzić i gdzie się zatrzymać?

Katowice – co zwiedzić i gdzie się zatrzymać?

9 września 2019 0 przez Blog4Women

Katowice, mimo że są stolicą województwa śląskiego, nie należą do szczególnie obleganych ośrodków turystycznych. Wybierając się gdzieś na urlop lub po prostu na weekend raczej nie zwracamy na nie uwagi. Tymczasem to miasto jest ciekawym, pełnym historycznych pamiątek miejscem, do którego warto pojechać chociaż raz. Zresztą małą wycieczkę po Katowicach możemy sobie urządzić nawet wtedy, gdy przyjechaliśmy w interesach. Jeśli wybieramy się do tego miasta, to warto się zastanowić, gdzie zarezerwować nocleg i jak wykorzystać wolny czas.

Co warto zobaczyć w Katowicach?

Chyba najbardziej znanym budynkiem w całych Katowicach jest Spodek, czyli hala widowiskowo-sportowa, gdzie odbywają się mecze, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Obiekt powstawał na przełomie lat 60. i 70., a jego uroczyste otwarcie odbyło się w 1971 roku. Co jakiś czas w Spodku istnieje możliwość zwiedzania razem z przewodnikiem, więc nawet jeśli w danym czasie nie rozgrywa się tam żadna impreza, to i tak jest szansa, że zajrzymy do środka.

Spodek to jednak nie wszystko. W Katowicach nie brakuje interesujących punktów, do których warto się wybrać. Jednym z nich jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, której siedziba znajduje się obecnie w nowoczesnym, robiącym wrażenie budynku. Jeśli mamy czas i okazję, zdecydowanie trzeba pójść na jeden z występów. Wielbiciele muzyki mogą dodatkowo zajrzeć do Muzeum Historii Gitary. 

Ci, którzy chcą po prostu przespacerować się po mieście i zapoznać się z życiem codziennym, zdecydowanie powinni udać się na Rynek. Ten w Katowicach znacząco różni się od rynków znanych nam chociażby z Krakowa czy Wrocławia. To połączenie starych budynków i specyficznej fontanny, zwanej Sztuczną Rawą, ponieważ przypomina rzekę. Wokół umiejscowione są ławki, którym latem towarzyszą palmy – można tam zatem wypocząć. By poznać charakter Katowic i specyfikę zabudowań, można urządzić sobie przechadzkę po ulicy Stawowej czy Mariackiej. A w chwili, gdy będziemy już zmęczeni miejskim zgiełkiem, pomoże wycieczka do Doliny Trzech Stawów, klimatycznego parku w samym centrum.

Odwiedzając stolicę Śląska koniecznie trzeba też zobaczyć Muzeum Śląskie czy Willę Goldsteinów. Jeśli szczególnie interesuje nas architektura, a także rozwój przemysłu, to na pewno należy podążyć Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Gdy takie zwiedzanie wciągnie, zawsze można wynająć samochód i zobaczyć elementy szlaku, które leżą poza Katowicami. Wybierając jednak pozostanie w mieście, wolne popołudnie można przeznaczyć na odkrywanie pozostałości huty Uthemann z zachowaną wieżą zegarową. W tym miejscu znajduje się też zresztą niewielkie muzeum zwane „Izbą tradycji”.

Nocleg w Katowicach – co wynająć?

Podstawowym elementem każdej podróży jest oczywiście zarezerwowanie wygodnego i dostosowanego do budżetu noclegu. Nie ma znaczenia, czy szykuje nam się wyjazd służbowy, czy może jesteśmy po prostu turystami – miejsce do spania jest absolutnie najważniejsze. Hotele w Katowicach dają dość szeroki wybór, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Ci, którzy oczekują od noclegu wyjątkowej wygody i usług najwyższej jakości, mogą wybrać 4-gwiazdkowy Hotel Novotel Katowice Centrum. Do dyspozycji mamy tutaj aż 300 pokoi o różnym standardzie. Na terenie obiektu znajduje się centrum wellness i centrum fitness, nie zabrakło także wypożyczalni rowerów. Każdy zatem, kto prowadzi aktywny tryb życia, będzie mógł się tutaj zrelaksować. Do dyspozycji gości pozostaje oczywiście restauracja z pysznym jedzeniem i bar – w razie potrzeby obsługa hotelowa może donieść posiłek do naszego pokoju.

Jednym z bardziej ekonomicznych rozwiązań będzie z kolei ibis budget Katowice Centrum. Jego niebywałą zaletą są z pewnością korzystne ceny oraz świetna lokalizacja – możemy zatem zarezerwować tani nocleg w pobliżu najważniejszych atrakcji miasta. Wszystkie dostępne tu pokoje są wyposażone w klimatyzację i bezprzewodowy internet, a jeśli podróżujemy samochodem, to z pewnością skorzystamy z udostępnionego przez hotel parkingu. Dzień można rozpocząć od śniadania w bufecie, później pozostaje już tylko ruszenie na spacer po najbardziej interesujących miejscach.

Dobrą propozycją na nocleg jest także Hotel ibis Katowice Zabrze. Jeśli zależy nam na dobrym połączeniu z centrum miasta i prostym dojeździe do istotnych punktów, to właśnie tutaj warto się zameldować. Hotel słynie ze swojej restauracji, która może szczególnie się poszczycić znakomitymi burgerami. Nawet gdy nie planujemy wycieczki po mieście, zbyt zajęci interesami, to w wybranym pokoju z pewnością wypoczniemy. Pod ręką mamy całodobowy bar z przekąskami oraz telewizję satelitarną.