Jak dobrze wyczyścić dach z blachy?

Jak dobrze wyczyścić dach z blachy?

26 marca 2020 0 przez Blog4Women

Blachodachówka oraz blacha trapezowa to materiał wykorzystywany bardzo często jako pokrycie dachowe. Nie da się jednak ukryć, że jak wszystkie elementy konstrukcyjne należy prowadzić jego prawidłową konserwację oraz czyszczenie, celem zachowania trwałości. Popularną opinią jest, że skoro dach jest narażony regularnie na ekstremalne warunki atmosferyczne, tym bardziej powinien być pielęgnowany.

Czyszczenie i mycie blachodachówki

W przypadku gdy do konstrukcji dachu wykorzystana została blachodachówka lub blacha trapezowa, prace konserwatorskie nie będą wybitnie trudne. Oczywiście kluczową kwestią jest prawidłowy montaż oraz jakość samego materiału, ponieważ uszkodzenie jest o wiele trudniejsze do naprawy niż usunięcie brudu. Zaleca się, aby cyklicznie sprawdzać stan dachu i w miarę możliwości reagować nawet w przypadku drobnych usterek. Brak podjęcia działań naprawczych może przerodzić się w większy i kosztowniejszy do zażegnania problem.

Dach narażony jest na działanie wielu czynników, w które wliczają się opady, promienie UV, a nawet środki chemiczne, popioły oraz dym. Na blasze, która jest zanieczyszczona i znajduje się w miejscu zacienionym, istnieje ryzyko pojawienia się porostów, mchów lub glonów.

W jaki sposób czyścić dach?

Najlepszą metodą usunięcia zabrudzeń na pokryciu dachu jest zastosowanie odpowiednich środków czyszczących. Blachodachówka lub blacha trapezowa są wodoodporne, dlatego najczęściej wystarczy je wypłukać wodą pod ciśnieniem. Jeżeli jednak zabrudzenie jest trudne do usunięcia, można wykorzystać miękką szczotkę wraz z detergentem do mycia powierzchni powlekanych. 

Mycie dachu nie musi następować często, wystarczy tak naprawdę wyczyścić go raz do roku w okolicach jesieni. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie szamponu samochodowego z woskiem, który nie tylko wyczyści dach, ale nada mu dodatkowej warstwy ochronnej przeciwko zabrudzeniom. Zdecydowanie odradza się stosowanie silnych środków chemicznych, ponieważ mogą one uszkodzić materiał, z którego wykonany jest dach.

Sugeruje się, aby wodę rozprowadzać od kalenic w dół i na boki, co nie spowoduje zacieków pod pokrycie. W ten sposób nie dojdzie do zawilgocenia ocieplenia. Stanowczo odradza się czyszczenie domów wysokich na własną rękę ze względów bezpieczeństwa. W tym celu najlepiej zlecić pracę dekarzom.