Dlaczego nie chcemy chodzić do ginekologa?

Dlaczego nie chcemy chodzić do ginekologa?

18 lipca 2015 0 przez Majka

girl-97433_640Wizyta u ginekologa jest czymś, czego niestety boi się większość kobiet. Na taki strach narażone są szczególnie młode dziewczyny, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z takim specjalistą. Trzeba jednak pamiętać, że lekarz przyjmuje pacjentki po to, aby im pomóc. Nie ma najmniejszego zamiaru im zaszkodzić, a już na pewno nie chce ich zawstydzać. Dlatego zależy mu na tym, abyśmy na fotelu ginekologicznym czuły się jak najbardziej komfortowo, co oczywiście nie jest wcale takie łatwe.

Z czym wiąże się strach przed pierwszą wizytą u ginekologa?

Tego rodzaju strach prawdopodobnie wiąże się z niewiedzą. Młoda kobieta nie ma zielonego pojęcia o tym, jak taka pierwsza wizyta wygląda. Gdzie brakuje wiedzy, tam szaleje wyobraźnia. Zaczyna ona bowiem myśleć o tym, jak może przebiegać pierwsze badanie, o co może lekarz wypytywać. Często pytania o okres są dla takich młodych kobiet bardzo krępujące, nie mówiąc już na przykład o tych dotyczących ewentualnego posiadania partnera seksualnego. Dziewczyny wstydzą się o tym rozmawiać, uważając, iż nie jest to konieczne do przeprowadzenia poprawnego i kompletnego wywiadu lekarskiego. A tymczasem pierwsza wizyta nie jest taka zła. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby poinformować lekarza, że jest to nasze pierwsze spotkanie z tego typu specjalistą. Ginekolog będzie wtedy dokładnie wyjaśniał nam istotę swoich pytań oraz krok po kroku to, co będzie robił podczas badania.

A co jeśli mi coś wykryje?

Drugim powodem, dla którego kobiety boją się chodzić do ginekologa, jest strach przed chorobą. Niestety okazuje się, że wiele pacjentek woli po prostu nie wiedzieć, na co choruje. Jest to oczywiście bardzo błędne zachowanie, jednak w wielu przypadkach nie da się na to nic poradzić. Do takich kobiet nie dociera fakt, że są to tylko badania profilaktyczne i wcale nie oznaczają, że na coś chorują. Jeśli nawet zdarzy się, że cierpią na jakąś chorobę, czas jest tutaj bardzo ważny, ponieważ w wielu przypadkach we wczesnym stadium choroby możliwe jest całkowite wyleczenie. Takie zdanie na temat chodzenia do ginekologa często mają starsze, dojrzalsze pacjentki.

Nieważne, na jakim podłożu występuje nasz strach przed ginekologiem. Istotne jest natomiast to, aby regularnie się badać. Dotyczy to nie tylko ginekologa, ale również na przykład stomatologa. Profilaktyka zdrowotna jest kluczem do dłuższego życia.