Czy słyszałaś o hirudoterapii?

Czy słyszałaś o hirudoterapii?

6 listopada 2016 0 przez Majka
pijawkiTermin „hiduroterapia” dla wielu osób brzmi zupełnie obco, a nawet enigmatycznie. Często zatem wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest to metoda leczenia, która może nie tylko zaintrygować, ale przynieść nam konkretne i pożyteczne rezultaty.

Czy wiesz, że istnieje ponad 500 gatunków pijawek? Czy wiesz, że 15 z nich ma właściwości lecznicze?

Niektóre z pijawek nazywane są pijawkami lekarskimi. Swoje lecznicze właściwości zawdzięczają bogatej w korzystnie wpływającej na organizm ludzki wydzielinie gruczołów ślinowych. Poprzez bezpośredni kontakt pijawki ze skórą człowieka, w trakcie wysysania przez nią krwi substancje te zostają rozprowadzane po całym organizmie ludzkim. Metoda ta to hirudoterapia, a jej właściwości można scharakteryzować jako cztery biologicznie aktywne grupy.

Pierwszą z nich stanowią związki lityczne, w których zawarta jest destabilaza działająca przeciwsklerotycznie. Ponadto związki te zawierają również hialuronidazynę, która pozwala na wchłanianie się do organizmu różnych substancji leczniczych. Kolejną biologicznie aktywną substancją zawartą w wydzielinie gruczołów ślinowych pijawki jest substancja przeciwzakrzepowa. Substancja ta znacząco wpływa na swobodny upływ krwi z uszkodzonego przez pijawkę podczas zabiegu naczynia krwionośnego. Hirudyna zawarta w substancji przeciwzakrzepowej nie tylko spowalnia krzepnięcie krwi, ale również ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. To czyni ją skuteczną bronią w walce z zakrzepowym zapaleniem żył, żylakami, stanami przed i pozawałowymi czy urazami. Następną istotną grupę substancji stanowią blokery ochronnych reakcji organizmu. Zawarte w nich bdeliny i egliny odpowiedzialne są za blokowanie ochronnych reakcji zapalnych organizmu czyli wszelkich obrzęków, bólu czy nawet rozwoju spazmu. Ostatnimi z grup wyżej opisywanych aktywnych biologicznie substancji są substancje pomocnicze. Ich lecznicze właściwości nie zostały jeszcze dokładnie opisane, jednakże udowodniono, iż niektóre zwarte w nich enzymy, na przykład orgelaza mają korzystny wpływ na powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Dodatkowo substancje te likwidują obrzmienia i powstałe w ściankach naczyń skrzepy. Co ważne przywrócone zostaje także prawidłowe przemieszanie się płynów w uszkodzonych narządach.

Nie ulega wątpliwości, iż zagadnienie hirudoterapii jest pojęciem wyjątkowo szerokim i wartym głębszej analizy. Jego korzystny wpływ dotyczyć może wielu wielu naszych problemów zdrowotnych. Warto więc sprawdzić czy w naturalny sposób, wolny od chemii możemy pielęgnować nasze zdrowie.