Brzydki zapach ulatniający się ze zmywarki – sprawdź jak temu zapobiec

Brzydki zapach ulatniający się ze zmywarki – sprawdź jak temu zapobiec

24 listopada 2022 0 przez Blog4Women

Aktualnie w większości domów obecne są zmywarki. To urządzenie, które znacznie ułatwia i przyspiesza dbanie o porządek w naszych kuchniach, dlatego wielu z nas decyduje się na jej zakup już przy projektowaniu kuchni. Jednak czy wiemy jak odpowiednio dbać o nasz cudowny sprzęt? Każdy użytkownik zmywarki na pewno chociaż raz spotkał się z wydobywającym się z niej brzydkim zapachem i zadawał sobie jak się go pozbyć. Jak więc odpowiednio zadziałać, aby nasza zmywarka znów stała się czysta i pachnąca?

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach ze zmywarki?

Brzydki zapach ze zmywarki ma zazwyczaj kilka przyczyn. Pierwsza z nich to rozkładające się resztki jedzenia. Problem ten dotyczy gównie osób którym zdarza się włączać zmywarkę dopiero po kilku dniach. W tym czasie resztki jedzenia albo zaschną na naczyniach albo gdy będzie wilgotno, zaczną pleśnieć i wytwarzać nieprzyjemny odór. Dotyczy to również sytuacji, gdy duża ilość resztek posiłków wyląduje w filtrze zmywarki. Może być on również problemami z kanalizacją czy cofaniem się odprowadzanej ze zmywarki brudnej wody. Brzydki zapach ze zmywarki występuje także gdy stoi one przez dłuższy czas nie używana i dodatkowo zamknięta przed dokładnym wyschnięciem. Może on też wynikać z naturalnych zabrudzeń, które powstają podczas używania zmywarki. Niestety ten nieprzyjemny zapach może przenosić się na myte naczynia, które mogą sprawiać wrażenie niedomytych.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu ze zmywarki?

W pierwszej kolejności zmywarkę należy dokładnie wyczyścić. Jednak zanim się do tego zabierzemy warto sprawdzić instrukcję obsługi by dowiedzieć się jakie elementy możemy bez przeszkód wyjąć i oczyścić tak aby nie doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.  Następnie wyjmujemy ze środka sprzętu wszystkie elementy ruchome: koszyki na sztućce, szuflady, ramiona dysz spryskujących oraz filtry. Wszystkie te części należy dokładnie umyć przy pomocy płynu do nauczyć i gąbki, wypłukać pod bieżącą wodą i osuszyć. Nieprzyjemny zapach może być spowodowany zalegającymi w ich uszczelkach i innych drobnych elementach resztkami jedzenia. Brzydki zapach ulatniający się ze zmywarki – sprawdź, jak temu zapobiec . Następnie dokładnie oczyść wszystkie uszczelki zabezpieczające zmywarkę z resztek detergentów.  Kolejnym krokiem będzie umycie wewnętrznej komory zmywarki. W tym celu możemy zastosować gotowy i dostosowany do tego celu detergent lub domowy preparat takich jak: ocet spirytusowy, soda oczyszczona czy kwasek cytrynowy. Niektóre ze zmywarek posiadają również dedykowany do czyszczenia program.

Jak zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi ze zmywarki?

Aby w przyszłości zapobiegać brzydkiemu zapachowi wydobywającemu się ze zmywarki warto stosować zalecenia producentów, które mówią o czyszczeniu komory zmywarki przy pomocy przystosowanych do tego celu detergentów co 2-3 miesiące oraz dokładnym myciu wszystkich ruchomych elementów co 2-3 tygodnie. Zalecane jest też używanie soli przeznaczonej do zmiękczania wody i mającej zapobiegać dodatkowemu osadzaniu się kamienia a także nabłyszczacza. Dodatkowo warto umieścić w zmywarce specjalny detergent, który między kolejnymi myciami będzie dbać o usuwanie nieprzyjemnych zapachów i pozostawi w zmywarce orzeźwiający i przyjemny aromat. Jest on szczególnie polecany do gospodarstw domowych które nie używają zmywarki codziennie tylko np. włączają ja co 2-3 dni.

Utrzymana w czystości zmywarka jest o wiele bardziej wydajna a naczynia w niej myte są czyste i błyszczące.