Znaczenie szamponu w świadomej pielęgnacji

Znaczenie szamponu w świadomej pielęgnacji

3 listopada 2022 Wyłączono przez Blog4Women

Świadoma pielęgnacja włosów jest popularnym trendem, który zyskał na znaczeniu w ciągu ostatnich kilku lat. Zadbane i zdrowe włosy często stają się wizytówką, dodają pewności siebie i zwiększają poczucie własnej wartości.

Jeśli stosujesz się do głównych zasad opisywanych przez włosomaniaczki, a twoja fryzura nadal pozostawia wiele do życzenia, to problem może tkwić w samym szamponie. Zobacz, na co warto zwracać uwagę, by twoje włosy wreszcie wyglądały tak, jak tylko sobie wymarzysz.

Rodzaje i składy szamponów

Jednym z najważniejszych elementów, który koniecznie musisz mieć na względzie podczas zakupu odpowiedniego szamponu, jest jego rodzaj oraz skład. Produkty do mycia włosów dzieli się zazwyczaj na te zawierające mocne środki myjące oraz te drugie, nazywane łagodnymi.

Przyjmuje się, że szampony z delikatnymi detergentami w składzie idealnie nadają się do codziennego mycia, nie powodując żadnych szkód dla skóry głowy oraz samych włosów. Natomiast te mocniejsze produkty, które cechują się mocnym składem i bardzo dobrze pieniącą się formułą powinny być używane rzadziej, maksymalnie dwa razy w tygodniu w celu porządnego oczyszczenia skalpu.

Do tych silniej działających detergentów zalicza się głównie SLES (Sodium Laureth Sulfate) oraz SLS (Sodium Lauryl Sulfate), a do łagodniejszych między innymi SLG (Sodium Lauroyl Glutamate), CG (Coco Glucoside) lub LG (Lauryl Glucoside).

W każdym sklepie znajdziesz także produkty o średniej mocy, których możesz używać wtedy, gdy dwie poprzednie propozycje nie spełniają do końca twoich oczekiwań. Znajomość szamponu pod względem jego mocy i działania sprawi, że łatwiej poradzisz sobie ze swędzeniem skóry głowy, szybkim przetłuszczaniem się włosów czy powracającym łupieżem.

Jak dobrać szampon do swoich potrzeb?

Wybór szamponu najczęściej dyktowany jest rodzajem włosów. Na rynku znajdziesz wiele produktów przeznaczonych do włosów cienkich, farbowanych, zniszczonych czy z tendencją do przetłuszczania.

Oferta jest naprawdę bogata, dlatego też warto znaleźć najlepszy szampon do włosów, który spełni oczekiwania i sprawi, że twoje kosmyki po umyciu będą miękkie i sypkie. Coraz częściej mówi się także o doborze szamponu do potrzeb skóry głowy, ponieważ to tak naprawdę od niej zależy wygląd twoich włosów – zaniedbany skalp może powodować między innymi szybsze przetłuszczanie się włosów lub uporczywe swędzenie. Jeżeli skóra twojej głowy jest sucha, to warto pomyśleć o produkcie nawilżającym.

Prawidłowe mycie włosów

Mycie włosów jest naturalnym stanem rzeczy, który wykonujesz całe życie. Jednak czy na pewno robisz to we właściwy sposób? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest prawidłowe oczyszczanie nie tylko włosów, ale także skóry głowy. Największym problemem popełnianym w codziennej pielęgnacji jest skupienie się na włosach, a nie na skalpie.

Każda włosomaniaczka myje przede wszystkim skórę głowy, ponieważ włosom wystarczy piana, która będzie po nich spływać. Skup się przede wszystkim na oczyszczeniu kosmyków u samej nasady tak, by odetkać mieszki włosowe.

Drugim, równie poważnym błędem, jest nalewanie szamponu bezpośrednio na głowę. Produkt do mycia powinien być najpierw rozpieniony, w osobnym pojemniczku lub w dłoniach, a dopiero potem zaaplikowany na skalp.

Taki zabieg sprawi, że twoje włosy nie będą obciążone, nie przetłuszczą się u nasady, a szampon bezproblemowo zostanie spłukany i nie wywoła pojawienia się łupieżu. Jeżeli zależy ci na jeszcze lepszym oczyszczeniu i czujesz, że twoja skóra głowy tego potrzebuje, to pomyśl o dwukrotnym użyciu szamponu do włosów. To popularne podejście, które zapewnia uczucie świeżości na dłużej.

Czy suche szampony mają sens?

Inną, zupełnie odmienną kategorią szamponów są te stosowane do sucho. Ich celem jest natychmiastowe odświeżenie fryzury, dzięki któremu włosy wyglądają tak, jakby dopiero co zostały umyte. Jeśli trafiło ci się niespodziewane wyjście, a twoje kosmyki nie wyglądają zbyt dobrze, to taki szampon do włosów będzie świetnym rozwiązaniem.

Pamiętaj jednak, by produktu używać jedynie okazjonalnie. Po każdym takim zabiegu należy dokładnie oczyścić skórę głowy z użyciem szamponu z mocnym detergencie myjącym w składzie.