Podnośnik elektryczny do wanny. Jak działa takie urządzenie oraz jak je zamontować?

Podnośnik elektryczny do wanny. Jak działa takie urządzenie oraz jak je zamontować?

28 listopada 2022 Wyłączono przez Blog4Women

Opieka nad osobami starszymi oraz z ograniczoną sprawnością ruchową bywa dla ich opiekunów prawdziwym wyzwaniem. Dbanie o higienę osobistą, czy to w wannie, czy pod prysznicem jest wtedy bardzo utrudnione. Jeśli osoba nie może wejść do kąpieli samodzielnie, staje się to problematyczne. Ciężko jest bowiem codziennie za pomocą siły własnych rąk podnosić kogoś, po czym wyciągać. Rozwiązaniem, które może pomóc uporać się z tym problemem będzie podnośnik wannowy. 

Jak działa podnośnik wannowy? 

Winda do wanny dla seniora nie tylko ułatwia życie jego opiekunom, ale również sprawia, że wiele czynności higienicznych osoba starsza może wykonywać samodzielnie, bez asysty osób trzecich. Ma to zatem znaczenie nie tylko dla jej komfortu fizycznego, ale poprawia też kondycję psychiczną. Daje bowiem poczucie samodzielności i powoduje, że można samemu poradzić sobie w intymnych sytuacjach. 

Podnośnik elektryczny do wanny zbudowany jest z siedziska umieszczanego zawsze na zewnątrz wanny. Na tym krzesełku można bezpiecznie usiąść, bez obaw o to, że straci się równowagę. Po uruchomieniu przycisku sterującego winda dla osób niepełnosprawnych unosi się i opuszcza na poziomie wody. W zależności od modelu wannowe podnośniki mogą być sterowane ręcznie lub elektronicznie. 

Podnośniki wannowe mogą zostać dostosowane do wagi oraz wzrostu osoby, która będzie z niego korzystać. Sprawia to, że korzystanie z nich jest w pełni bezpieczne. W zależności od konstrukcji można dopasować je do każdej wanny. Dzięki zastosowaniu atestowanych materiałów nie ma problemów w utrzymaniu czystości zarówno środka wanny, jak i samego podnośnika. 

Ile kosztuje elektryczny podnośnik? 

Zakup podnośnika wannowego zazwyczaj jest sporym wydatkiem. Jego ceny w najprostszej wersji przekraczają tysiąc złotych. Bardziej zaawansowane, ze sterowaniem elektronicznym i dodatkowymi funkcjami będą proporcjonalnie droższe. Mimo że Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje zakupy takich urządzeń, to można postarać się o dofinansowanie z funduszu PFRON lub innych organizacji pomagających osobom z niepełnosprawnością.

Podnośniki wannowy może poprawić komfort życia osoby, która ma problem z poruszaniem się i wykonywaniem czynności higienicznych. Daje szansę na sprawne zrealizowanie swoich potrzeb bez poczucia wstydu i dyskomfortu, że jest się dla kogoś ciężarem. Warto zatem rozważyć jego zakup i zamontowanie w łazience tuż przy wannie. Jego obsługa nie jest skomplikowana, zatem każdy szybko ją opanuje.