Zapalenie dziąseł – przyczyny i leczenie

Zapalenie dziąseł – przyczyny i leczenie

22 listopada 2018 Wyłączono przez Blog4Women

Choroby jamy ustnej występują dość często, a lekceważenie ich dolegliwości może być bardzo groźne w skutkach. Infekcja z czasem rozprzestrzenia się na cały organizm i może prowadzić do wielu innych komplikacji.

Zaniedbanie właściwej higieny jamy ustnej oraz zaprzestanie regularnych wizyt u dentysty Radom https://koronadent.pl/przyczynia się do rozwoju bakterii w jamie ustnej. Bakterie te nie tylko są przyczyną nieświeżego oddechu, ale również stanów zapalnych oraz zmian chorobowych, które bagatelizowane mogą prowadzić do wielu groźnych schorzeń, nawet nowotworów. Najczęściej spotykanym schorzeniem jamy ustnej jest zapalenie dziąseł, przypadłość ta może dotknąć każdego, niezależnie od wieku.

Przyczyny zapalenia dziąseł

Główną przyczyną jest oczywiście niewłaściwa higiena jamy ustnej. Złe szczotkowanie zębów lub po prostu robienie tego nieregularnie, przyczynia się do odkładania płytki nazębnej, a to odkładając się, tworzy kamień. Kamień osadza się na zębach, tworząc twardą porowatą powierzchnię, która wciska się między zęby i pod dziąsła. Odpychając przy tym zęba od dziąsła, co nieleczone, prowadzi do osłonięcia szyjek zębów, a z czasem rozchwiania zębów. Bakterie odkładające się w jamie ustnej przyczyniają się też do rozwoju próchnicy, która nieleczona, prowadzi do zainfekowania wewnętrznej tkanki zęba. Jak do tego dojdzie, czeka nas leczenie kanałowe Radom. Nie tylko brak właściwej higieny może się przyczynić do zapalenia dziąseł, ale może się ono rozwinąć z powodu podrażnień spowodowanych np. zbyt twardymi pokarmami. Podrażnione dziąsła mogą też świadczyć o braku witamin – głównie tych z grupy B i C.

Jak leczyć zapalenie dziąseł ?

Leczenia zależy od tego, w jakim stopniu dziąsła zostały zainfekowane. W łagodniejszych przypadkach wystarczy oczyścić zęby z kamienia, a następnie płukać jamę ustną naparem z rumianku, nagietka lub szałwii. Jeśli jednak stan zapalny jest już zaawansowany, konieczne jest podanie antybiotyku.

Aby nie dopuścić do zapalenia dziąseł, bardzo ważne jest zachowanie właściwych zasad higieny jamy ustnej, czyli regularne szczotkowanie, używanie płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej. Oczywiście bardzo ważne też są regularne wizyty u stomatologa oraz czyszczenie zębów z kamienia.