Trawnik wizytówką ogrodu. Jak o niego zadbać?

Trawnik wizytówką ogrodu. Jak o niego zadbać?

21 lutego 2020 0 przez Blog4Women

Każdy szanujący się ogrodnik czy działkowiec wie, że trawnik i jego wygląd to jeden z najważniejszych elementów estetycznych działki. Dlatego warto zastosować się do kilku zaleceń, by upewnić się, że zawsze będzie wyglądał pięknie. 

Kiedy wysiewać trawę?

Aby trawnik był ładny i dobrze się prezentował, nie wystarczy go tylko odpowiednio pielęgnować. Bardzo ważnym elementem jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod wysiew trawy. Optymalny dobór terminu wysiewu trawy może zwiększyć sukces jej wzrostu. 

Ponieważ skład gleby może się różnić w poszczególnych rejonach, należy zadbać o zakup odpowiedniej mieszanki traw. W sprzedaży znajdują się między innymi mieszanki na gleby suche i wilgotne. Trawę można wysiewać przez cały okres wegetacji czyli od wiosny do późnej jesieni. Najlepszym jednak okresem jest kwiecień-maj (wtedy gleba jest odpowiednio nawodniona) i wrzesień-październik (panują wtedy optymalne temperatury i gleba jest odpowiednio wilgotna). Te dwa terminy to najlepszy okres do wysiewu trawnika.

Dbanie o trawnik

Kiedy nasz trawnik jest już odpowiednio wysoki, należy zacząć o niego dbać, czyli regularnie go kosić. Pozwoli to na odpowiedni rozrost trawy i utrzyma trawnik w dobrej kondycji. 

Żaden ogrodnik nie może się obejść bez kosiarki. Jest to jedno z najważniejszych urządzeń w każdym ogrodzie i na działce. W zależności od wielkości i ukształtowania terenu naszego trawnika, do wyboru mamy kosiarki ręczne – elektryczne lub spalinowe, a do bardzo dużych powierzchni traktorki lub kosiarki samojezdne. 

Niezależnie od tego, jaką wybierzemy kosiarkę, należy pamiętać, że trzeba o nią dbać i odpowiednio ją konserwować. Ponieważ kosiarka jest urządzeniem intensywnie eksploatowanym, czasami zdarza się, że niektóre jej elementy zużywają się i wymagają wymiany. W takiej sytuacji można kupić odpowiednie części do kosiarek i samodzielnie je wymienić. Najczęściej zużywającą się częścią w kosiarce są oczywiście noże, gdyż to właśnie one wykonują całą pracę. Jeśli nóż jest stępiony, można go stosunkowo łatwo naostrzyć i może służyć nam dalej. Jeśli jednak ostrze jest wyszczerbione, pęknięte lub powyginane, należy wymienić je na nowe. Noże do kosiarek i inne części zamienne można kupić tutaj: https://ogrodexmilicz.pl.