Pończochy i rajstopy – czego o nich nie wiemy?

Pończochy i rajstopy – czego o nich nie wiemy?

29 lipca 2015 0 przez Blog4Women

r2Dziś rzadko która kobieta potrafi sobie wyobrazić życie bez takich części garderoby, jak rajstopy czy pończochy. Cieliste i niewidoczne, korygujące niedoskonałości naszych nóg, jak i wzorzyste i seksowne, nadające charakteru całej naszej stylizacji przeżywają dziś swój renesans. Poznajmy kilka ciekawostek o pończochach i rajstopach.

Dawniej przez długie lata pończochy były domeną mężczyzn i wręcz podstawą męskiego stroju. W dokumentach z 1953 roku przeczytać możemy, że panowie dyplomaci, chcący uczestniczyć w ceremonii koronacyjnej Elżbiety II mieli obowiązek założenia czarnych pończoch do krótszych spodni. Historia znanych nam dziś pończoch dla kobiet sięga natomiast XVI wieku, kiedy to królowa Elżbieta I miała otrzymać od pani Montague parę jedwabnych pończoch. Prezent miał się jej spodobać tak bardzo, że postanowiła nosić je zamiast dotychczasowych materiałowych.
W tym czasie na Wyspach rosła moda na szydełkowanie, a pończochy zyskiwały na popularności i to na całym świecie, choć był to towar ekskluzywny i nie dla każdego osiągalny. Dopiero w latach 40. XX wieku sytuacja uległa zmianie wraz z wprowadzeniem na rynek pończoch z nylonu, które stały się ówczesnym modowym hitem. Były to pończochy szyte ręcznie na miarę, ze szwami, co pociągało za sobą dość wysoki koszt. Dopiero później, dzięki rewolucji w przemyśle tkackim, rozpoczęła się produkcja pończoch bezszwowych, jakie znamy dzisiaj.

Rodzaje pończoch
Dziś do pończoch nie dołącza się już instrukcji ich użycia, natomiast każda kobieta wie, że należy je zakładać na siedząco. Na rynku dostępne są pończochy o różnych grubościach – od 5 den do 100 den, dzięki czemu panie mogą nosić pończochy przez okrągły rok. Producenci oferują:

  • Pończochy samonośne – Nie wymagają od pasa do podpięcia, ani też specjalnego wysiłku. Wystarczy je po prostu założyć na nogi. Są wygodne, gdyż ze względu na brak pasa na biodrach nie powodują dyskomfortu.
  • Pończochy na pasy – posiadają zwykle grubszą warstwę materiału na wysokości uda, która służy do zapinania spinek pasa. Jest to bardziej wyszukany rodzaj pończoch, kojarzony z odważniejszymi kobietami.

Rewolucyjny wynalazek – rajstopy
Mające swój niewątpliwy urok pończochy nie nadążały jednak za zmianami dotyczącymi praw kobiet. Gdy w latach 50. i 60. XX wieku kobiety zaczęły odkrywać więcej ciała, pończochy okazały się kłopotliwe. Wynalezienie rozwiązania alternatywnego było tylko kwestią czasu.
Allen Gant wynalazł rajstopy całkiem przypadkowo, kiedy nie mógł znieść męczarni swojej ciężarnej żony podczas codziennego zakładania pończoch, rozwiązując w ten sposób problem. W 1959 roku opatentował on nowy produkt.
Zaskoczyć nas może także decyzja ówczesnego modowego guru. Otóż Andre Courreges narzucił swoim modelkom noszenie rajstop, co dodatkowo przyczyniło się do wzrostu ich popularności. Rajstopy ostatecznie wygrały z pończochami, gdy Merry Quandt wprowadził na rynek spódniczkę mini, całkowicie wykluczającą noszenie pończoch.

Kilka ważnych wskazówek
Niezależnie od tego, czy nosimy rajstopy, czy pończochy, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  • Pończoch ze szwami nie należy łączyć z butami na niskim obcasie. Są one przeznaczone wyłącznie do butów na szpilkach. Przy butach na płaskiej podeszwie nie będą się one dobrze prezentować.
  • Do pracy oraz na oficjalne spotkania raczej nie powinno się zakładać rajstop lub pończoch zdobionych mocnymi wzorkami. Na takie okazje poleca się stonowane brązy, czernie lub odcienie popielate.
  • Zawsze musimy dobrać właściwy rozmiar pończoch lub rajstop. Za duże będą brzydko się układać i zsuwać, natomiast za małe mogą po prostu pęknąć i się podrzeć.
  • Duże znaczenie ma właściwy dobór koloru oraz tekstury pończochy lub rajstop. Pamiętajmy, że powinny one tworzyć harmonijną całość z resztą naszej garderoby.
  • Latem, gdy jest ciepło, powinno się raczej nosić cieńsze pończochy lub rajstopy, a zimną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną – grubsze.
    Warto mieć na uwadze, że rajstopy z połyskiem pogrubiają nogi, natomiast te w odcieniach ziemistych zawsze wyszczuplają.

Rajstopy czy pończochy – co wybrać?
Wybór między pończochami i rajstopami to w dużej mierze kwestia gustu i naszej własnej wygody, a także doboru do konkretnego stroju. Do krótkiej spódnicy w chłodny dzień lepiej założyć rajstopy, a do długiej w cieplejsze dni – pończochy.
Odpowiednie rajstopy i pończochy dobrać można na http://easyfiore.com/