Palenie w ciąży – zabójcze dla dziecka, szkodliwe dla matki

Pretty pregnant with a cigarette and ashtray

Pretty pregnant with a cigarette and ashtray


Niedotlenienie, niedorozwój, poronienie, przedwczesny poród, zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, większe zagrożenie nowotworem – skutki palenia przez kobiety w ciąży papierosów są dla ich dzieci dramatyczne. Pomimo tego nie wszystkie przyszłe matki potrafią rozstać się z nałogiem.

Ok. 7 proc. kobiet w ciąży pali papierosy. Cześć z nich wie o dramatycznych skutkach nałogu, ale nie potrafi zerwać z papierosami. Inne żyją w wygodnej, a dla ich dzieci zabójczej nieświadomości.

O tym, jak szkodliwe dla matki i dziecka jest palenie papierosów, w najbliższy czwartek 23 kwietnia będą rozmawiać specjaliści podczas konferencji w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. – Nasze spotkanie przeznaczone jest nie tylko dla położnych, na co dzień mających kontakt w kobietami w ciąży. Zapraszamy również przyszłe mamy, zwłaszcza te palące. Opowiemy o skutkach palenia w ciąży, doradzimy, jak zerwać z nałogiem – mówi Zofia Łopuszańska, położna z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu, jedna z organizatorek konferencji.

Wiedza o tym, jak dramatycznie na przebieg ciąży wpływają papierosy, jest wciąż niewystarczająca. Palenie grozi ciążą pozamaciczną, poronieniem, przedwczesnym porodem, przedwczesnym odklejeniem się łożyska.

Palenie w ciąży wpływa na niską masę urodzeniową dzieci. Prowadzi do opóźnienie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu, zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Dzieci matek palących w ciąży częściej chorują na astmę i choroby alergiczne, są też bardziej narażone na zespół ADHD.

– Warto też pamiętać, że problem palenia w ciąży nie kończy się wraz z urodzeniem dziecka, ponieważ jest ono narażone na szkodliwe działanie tytoniu w swoim otoczeniu, szczególnie wtedy gdy kobieta karmi piersią i pali papierosy. Badania wykazują, że w moczu u takich dzieci występuje nikotyna – podkreśla Zofia Łopuszańska.

Jutrzejsza konferencja otwiera cykl spotkań „Mamo – bądź zdrowa”, które regularnie odbywać się będą w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. Podczas tego spotkania omawiane będą też zasady zdrowego żywienia w ciąży. Uczestnicy dowiedzą się również, na czym polega prawidłowa higiena jamy ustnej u matki i noworodka.

– Podczas kolejnych spotkań chcemy rozmawiać o wielu ważnych dla kobiet tematach. Zajmiemy się również antykoncepcją, profilaktyką antynowotworową czy problemami menopauzy. Chcemy, by Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu stało się miejscem dyskusji o ważnych dla kobiet kwestiach zdrowotnych – mówi Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Konferencja poświęcona skutkom palenia papierosów w ciąży odbędzie się w czwartek 23 kwietnia o godz. 15. w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu, przy ul. Zamkowej 4. Udział w niej jest bezpłatny. Swój udział można zgłosić wysyłając mail pod adres [email protected]

Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o.o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. Szpital dysponuje 410 łóżkami, funkcjonują w nim oddziały: Chorób Wewnętrznych, Neurologii, Dermatologii, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej oraz Oddział Ginekologii i Położnictwa, Neonatologii. Przy szpitalu działają ponadto Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Zakład Opiekuńczo– Leczniczy, a także bezpłatna szkoła rodzenia. W 2011 roku Szpital został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Szpital posiada certyfikaty “Szpitala bez bólu” oraz “Szpitala promującego zdrowie” oraz tytuł „Perły Medycyny”

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *