(Nie)bezpieczne zabiegi pijawkami?

(Nie)bezpieczne zabiegi pijawkami?

5 maja 2017 0 przez Majka

pijawkiHirudoterapia staje się ostatnio coraz bardziej popularnym zabiegiem. Nic dziwnego, pijawki naprawdę mogą zdziałać cuda. Używane są m. in. do leczenia żylaków, skoków ciśnienia tętniczego czy też niewydolności reakcji immunologicznych. Czy jednak każda terapia pijawkami jest skuteczna i – co najważniejsze – bezpieczna?

 

Pochodzenie pijawek ma znaczenie

Pijawki są jak najbardziej bezpieczne, o ile nie ma żadnych przeciwwskazań do ich użycia i o ile pochodzą ze sprawdzonego źródła. Niestety bardzo często się zdarza, że młodzi i niedoświadczeni hirudoterapeuci albo osoby, które chcą nieco zaoszczędzić na biznesie, kupują pijawki przez internet z bardzo wątpliwych źródeł. W sieci roi się od ofert, gdzie można szybko i tanio dostać pijawki. Nic, tylko kupować. Problem w tym, że stworzonka te pochodzą albo z nielegalnych połowów z naturalnego środowiska albo z hodowli w otwartych zbiornikach, gdzie ich karmienie nie jest w żaden sposób kontrolowane. Stąd prosta droga do zakażenia, bowiem w otwartych zbiornikach żyje wiele  mikroorganizmów, które mogą być chorobotwórcze. Jeśli zakażą one ciało pijawki, również my jesteśmy narażeni na różnego rodzaju komplikacje. Zapalenie tkanki łącznej, zakażenia oczu, artretyzm, zapalenie mięśnia sercowego – to tylko jedne z wielu możliwości chorób, którymi możemy się zarazić od pijawek.

Skąd brać pijawki?

Przede wszystkim należy zauważyć, że pijawki lekarskie, wykorzystywane do hirudoterapii, powinny być hodowane w warunkach laboratoryjnych, bez kontaktu z zewnętrznym otoczeniem. Ich karmienie musi być kontrolowane przez weterynarza. Firma, która prowadzi sprzedaż pijawek (http://pijawki.abros.pl/sprzedaz-pijawek-dystrybucja/) musi mieć odpowiednie zezwolenie. Również do utylizacji tych stworzonek wymagane są dokumenty. Musimy pamiętać, że takie pijawki są oczywiście droższe, ale chyba nasze zdrowie jest ważniejsze? Jeśli wybieramy się na hirudoterapię do gabinetu, dowiedzmy się czy pijawki mają certyfikat i czy przypadkiem nie były już wcześniej używane. Powinny być one utylizowane po jednorazowym użyciu.