Leki dostępne bez recepty
8 maja 2017Leki bez recepty są ogólnie dostępne w aptekach bez potrzeby wcześniejszej konsultacji. Przez lekarzy, farmaceutów i prawników są najczęściej określane skrótem OTC, rozszerzanym jako Over the Counter. Jednak jakie są to leki i dlaczego są tak łatwo dostępne? Czy na pewno warto je stosować, a jeśli tak, to w jakich sytuacjach? Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Przede wszystkim są one bezpieczniejsze, niż leki dostępne na receptę przez ich łagodniejsze działanie i brak groźnych skutków ubocznych. Jednocześnie większość z nich pomaga tylko przy łagodnych zaburzeniach zdrowotnych i nie sprawdzą się przy poważniejszych dolegliwościach. Patrząc z drugiej strony, często przez łagodne działanie przyjmuje się, że leki OTC można przyjmować bez ograniczeń. Tymczasem mimo tego, że nie wywołują one przy przedawkowaniu silnych skutków ubocznych, to i tak mogą prowadzić do skutków niepożądanych. Właśnie dlatego przed zażyciem leku, warto zapoznać się z ulotką oraz stosować się do zalecanego dawkowania.
Ważne jest to tym bardziej, że obecnie coraz częściej sięgamy po leki bez recepty. Długie kolejki do lekarzy i brak czasu na udanie się na wizytę wystarczą, byśmy zamiast do przychodni, udali się do apteki. Farmaceuci często potrafią dobrze doradzić lek na niewielkie dolegliwości, jednak nigdy nie zastąpią oni lekarzy. Niestety czasem wybierając leki bez recepty, nie udajemy się do apteki, ale do sklepu spożywczego, kiosku czy na stację benzynową. Wówczas bez możliwości jakiejkolwiek konsultacji ze specjalistą i zazwyczaj również bez zapoznania się z ulotką, wybieramy losowy lek. Często jedyną przyczyną, dla której wybieramy dany lek, jest obejrzana reklama w telewizji czy w internecie.
Tymczasem zażywając preparaty OTC, warto uważać na to, by nie stosować dwóch różnych leków z taką samą substancją aktywną, ponieważ może to skutkować przedawkowaniem. W sytuacji wystąpienia niepokojących objawów, utrzymujących się przez kilka dni po przyjęciu leku, należy możliwie najszybciej skonsultować się z lekarzem. Powinniśmy postępować ostrożnie, ponieważ mimo łagodnego charakteru leków OTC, niektóre osoby mogą być uczulone na punkcie danych substancji, co może prowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia.
Jakie leki OTC wybieramy najczęściej? Są to przede wszystkim suplementy diety, środki przeciwbólowe czy preparaty na przeziębienie i stany podgorączkowe. Wśród leków bez recepty otrzymamy również witaminy i minerały, które często mogą pomóc nam uzupełnić dietę. Przykładem może być VITRUM® D3 i VITRUM® D3 Forte, który może pomóc w uzupełnieniu niedoborów witaminy D3, właściwie niedostępnej w pożywieniu (http://www.vitrumd3.pl/kapsulki-preparaty-witaminy-d3/). Zaleca się, by właśnie w takich sytuacjach, kiedy nie możemy zmienić tabletki na naturalny składnik, korzystać z leków bez recepty. W innych sytuacjach warto poszukać zastępników w sklepie lub zapytać babcię o tradycyjny i naturalny sposób na poradzenie sobie z bólem czy przeziębieniem.