Leczenie pijawkami – właściwości, zastosowanie

Leczenie pijawkami – właściwości, zastosowanie

22 stycznia 2018 0 przez Majka

leech-169525_1280Hirudoterapia to leczenie, które jest związane z licznymi mitami. Pijawki lecznicze przede wszystkim są kojarzone z upuszczaniem „złej krwi”. Jednak nie to jest źródłem ich coraz większej popularności, a ich lecznicze właściwości mające szerokie zastosowanie.

Leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) wzbudza wiele mieszanych uczuć w osobach, którym proponowana jest tego typu terapia. Mimo iż hirudoterapia jest stosowana od wieków, to dopiero niedawno zaczęła znowu wzrastać jej popularność.

Właściwości i zastosowanie – jakie?

Lecznicze właściwości pijawki zawdzięczają posiadanym hirudozwiązkom, które znajdują się w gruczołach ślinowych tych istot. Po ugryzieniu przedostają się one do organizmu, a przez to wspomagają jego działanie oraz walkę ze schorzeniami czy dolegliwościami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie.

Hirudyna wytwarzana przez pijawki lecznicze ma działanie przeciwzakrzepowe. Hementyna ma za zadanie rozbijać zakrzepy pojawiające się w organizmie. Gilatyna przeciwdziała przerzutom. Natomiast aparyza poprawia lepkość krwi i sprawia, że jest ona znacznie płynniejsza.

Pijawki posiadają ok. 200 hirudozwiązków wspomagających funkcjonowanie organizmu. Pozostałe m.in. rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałają nowotworom czy mają za zadanie niwelowanie bólu. Właśnie dlatego hirudoterapia staje się coraz bardziej popularna i atrakcyjna dla pacjentów.

Sposoby leczenia

Pijawki lecznicze mogą być wykorzystywane na kilka sposóbów do leczenia określonych dolegliwości. Najczęściej stosowana jest terapia miejscowa. To znacznie usprawnia kurację określonych schorzeń. Wówczas pijawki są przykładane do miejsca, które dotknęła choroba.

Innym sposobem jest hirudokompleksoterapia. Najczęściej jest wykorzystywana w sytuacjach, gdy pacjent potrzebuje leczenia kilku schorzeń bądź dolegliwości jednocześnie. W tym przypadku pijawki są przykładane do wielu miejsc. Metodę stosuje się m.in. do hamowania procesów starzenia.

Więcej informacji o hirudoterapii i właściwościach prozdrowotnych pijawek leczniczych znajduje się na stronie http://pijawki.abros.pl/.