Leczenie kanałowe zęba w ramach NFZ
12 października 2018Leczenie kanałowe, inaczej zwane endodontycznym, jest popularnym zabiegiem w każdym gabinecie stomatologicznym. Jednak leczenie kanałowe bywa kosztowne, ponieważ z reguły nie kończy się na jednej wizycie, a cena jest też zależna od ilości kanałów w zębie. Warto więc wiedzieć, kiedy możemy wykonać ten zabieg bezpłatnie, czyli w ramach NFZ.
Czym jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe Radom, czyli endodontyczne, koniecznie jest wtedy, kiedy zostaje nieodwracalnie zainfekowana tkanka zęba (miazga), polega więc na jej usunięciu oraz oczyszczeniu komory zęba oraz kanałów. Następnie stomatolog wypełni je odpowiednim materiałem, a ząb zabezpieczy materiałem kompozytowym czyli plombą. Leczenie tego typu nie należy do najprzyjemniejszych, a za leczenie w prywatnych gabinetach płaci się bardzo dużo. Jeśli płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne, warto skorzystać z przysługujących nam świadczeń i leczyć zęby bezpłatnie.
Komu przysługuje leczenie kanałowe?
W Polsce osoby dorosłe mogą bezpłatnie wyleczyć tylko siekacze i kły, czyli sześć zębów przednich górnych i dolnych. W przypadku reszty zębów za leczenie będziemy musieli zapłacić, tylko wypełnienie będzie darmowe. W ramach funduszu zdrowia możemy skorzystać z bezpłatnego znieczulenia, jest ono refundowane razem z innymi świadczeniami.
Co z kobietami w ciąży i dziećmi?
Bezpłatne leczenie kanałowe wszystkich zębów, obejmujące leczenie trzech kanałów w zębie, przysługuje kobietom w ciąży oraz w okresie połogu (do 42 dnia po porodzie) . Również dzieci i młodzież do 18 r.ż. mogą wyleczyć zęby nieodpłatnie.
Jakie plomby?
Niestety wybór plomb refundowanych przez NFZ jest dość mały. Możemy liczyć na białe wypełnienie tylko zębów przednich górnych i dolnych, u dorosłych stosuje się tzw. kompozytowy materiał chemoutwardzalny. Na pozostałych zębach stomatolog NFZ Radom https://koronadent.pl/ może założyć nam tylko plomby szare – amalgamatowe. Inaczej jest w przypadku dzieci do 18 r.ż. – u nich stosuje się szybkoschnący światłoutwardzalny materiał kompozytowy.