Kamizelka odblaskowa – zabierz ją ze sobą na wakacje!

Kamizelka odblaskowa – zabierz ją ze sobą na wakacje!

7 lipca 2017 0 przez Majka

fotolia_159419669_subscription_monthly_mWyjeżdżasz na wakacje własnym samochodem? Zarówno jeśli podróżujesz po Polsce, jak i wtedy, gdy wybierasz się za granicę, warto, byś poświęcił nieco czasu na zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Zobacz, jak przygotować się do podróży, by uniknąć mandatu i zadbać o swoje bezpieczeństwo!

Dobre przygotowanie to podstawa bezpiecznej podróży. Jeśli decydujemy się na wakacyjny wyjazd własnym samochodem, nie wystarczy jedynie spakować torby do bagażnika i udać się w drogę. Przed podróżą sprawdźmy przede wszystkim stan wyposażenia pojazdu. Na pewno powinniśmy mieć w bagażniku gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Przyda się również apteczka do pierwszej pomocy. A co z kamizelką odblaskową?

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w samochodzie?

Według polskiego prawa kamizelka odblaskowa nie jest wymagana w samochodzie. Jeśli jednak wybieramy się za granicę, warto dowiedzieć się czegoś na temat obowiązujących w danym kraju przepisów, gdyż wiele państw w Europie wymaga posiadania takiego gadżetu. Jakie to kraje? Między innymi Niemcy, Węgry, Austria, Słowacja, Włochy, Francja, Portugalia, Hiszpania, Norwegia, Finlandia, Chorwacja, Słowenia, Luksemburg i Rumunia.

Kiedy zakładać kamizelką odblaskową?

Kamizelkę odblaskową należy założyć jeszcze przed wyjściem z auta – mówi specjalista firmy platformaodblaskowa.pl. – Oznacza to, że nie może się ona znajdować w bagażniku – powinna być schowana pod ręką, gdzie kierowca łatwo będzie mógł po nią sięgnąć. Może to być schowek w drzwiach lub pod tapicerką samochodu.

Ile kamizelek ostrzegawczych powinno znajdować się w samochodzie?

Przepisy nie regulują tego,  ile kamizelek powinniśmy mieć w samochodzie – zwraca uwagę ekspert firmy platformaodblaskowa.pl. – Wskazują jednak, że każda osoba, która wysiada z pojazdu na autostradzie, drodze szybkiego ruchu czy w terenie niezabudowanym, powinna takową nosić.  Najlepiej więc zakupić tyle sztuk, ile osób mieści się do naszego samochodu – nie jest to duży wydatek, a gwarantuje nam pewność, że wszyscy pasażerowie będą właściwie oznaczeni i z daleka widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Wakacyjne miesiące zachęcają do spontanicznych wyjazdów, dalekich podróży i przeżywania przygód, do jakich tęsknimy przez cały rok. Jednak nawet najbardziej szalona podróż powinna wcześniej zostać przemyślana pod kątem bezpieczeństwa – nie warto bowiem w imię przygody kłaść na szali swojego życia i zdrowia.