Jaka jest najlepsza bateria kuchenna?

Jaka jest najlepsza bateria kuchenna?

24 kwietnia 2019 0 przez Blog4Women

Znaczną część naszego dnia spędzamy w kuchni. To ona jest centrum życia rodzinnego oraz miejscem przygotowania i spożywania posiłków. Dlatego tak ważna jest jej wygoda i funkcjonalność, którą może poprawić dobra bateria kuchenna. Powinna być ona nie tylko estetyczna, ale także wygodna w użytkowaniu. Na jakie parametry powinieneś więc zwrócić uwagę przed jej zakupem?

Odpowiednia bateria kuchenna

Na sam początek sprawdź, czy w swojej kuchni możesz zamontować baterię sztorcową (stojącą), czy też tylko naścienną (którą do tej pory można spotkać w starszym budownictwie i blokach). Ewentualnie wybór uzależnij od własnych upodobań i gustu. Zdecyduj też, czy dla Twoich potrzeb wygodniejsza będzie bateria kuchenna jedno- czy też dwuuchwytowa (z dwoma pokrętłami).

Musisz pamiętać, że bateria z dwoma pokrętłami może utrudnić Ci uregulowanie temperatury wody. Czynność ta na pewno zajmie Ci też więcej czasu, niż w przypadku baterii z jednym uchwytem. Dodatkowo, używanie dwóch pokręteł może być niewygodne w czasie mycia naczyń lub w momencie posiadania brudnych rąk. Jednouchwytowa bateria kuchenna jest więc dużo bardziej praktyczna.

Bateria kuchenna oszczędzająca wodę

Bateria kuchenna z jednym uchwytem pozwala dość szybko uregulować temperaturę wody, przez co nie leję się ona niepotrzebnie i nie marnuje. Ale to nie wszystko. Warto też, abyś zakupił urządzenie wyposażone w głowicę ceramiczną, która precyzyjnie reguluje strumień wody i nie dopuszcza do jej kapania. Na końcu wylewki zamontuj też perlator, czyli sitko napowietrzające. Dlaczego jest on ważny?

Otóż zwiększa on strumień wody napowietrzając ją, a to natomiast pozwala zredukować jej zużycie o 15%! Dość powszechne są też opcje EKO, które ograniczają maksymalny przepływ wody, zmniejszając zużycie nawet o 30%. Możesz też pokusić się o baterię z termostatem, który będzie podawać do wylewki wodę o wybranej przez Ciebie temperaturze, tak abyś nie musiał regulować jej na bieżąco.

Baterie nowoczesne

Każda bateria powinna być jak najbardziej funkcjonalna, aby ułatwić Ci codzienne prace. Dlatego warto na przykład, abyś wybrał baterię samoczyszczącą się. Ciekawą propozycją jest też dotykowa bateria kuchenna, uruchamiająca strumień wody delikatnym dotknięciem. Alternatywą jest jej bezdotykowa wersja, która uruchamia strumień wody reagując na ruch ręką.

Drugie rozwiązanie daje dużą swobodę w czasie zmywania, gotowania oraz zawsze wtedy, gdy Twoje ręce są zajęte lub brudne. Wystarczy podłożyć je pod kran, aby popłynęła z niego woda. Plusem tego rodzaju baterii jest to, że możesz używać ich także w standardowy sposób. Wystarczy wykorzystać odpowiedni uchwyt zamontowany na boku armatury.

Funkcjonalne wylewki

Funkcjonalna bateria kuchenna najlepiej spełni swoją rolę wtedy, gdy jej wylewka będzie dopasowana do potrzeb użytkowników. Przede wszystkim powinna być ona na tyle wysoka, abyś swobodnie podłożył pod nią garnek oraz na tyle głęboko sięgać do zlewu, aby lejąca się woda nie chlapała otoczenia. Bardzo istotna jest też długość wylewki, która zapewni wygodę jej używania.

Współczesna bateria kuchenna dość często wyposażona jest w wysoką, ruchomą (obrotową) wylewkę, dzięki której łatwiej jest napełniać większe garnki. Możesz też kupić wylewki elastyczne, które można dowolnie wyginać lub w postaci wyciąganego węża, dzięki któremu będziesz mógł swobodnie nim manewrować i puszczać strumień wody tam, gdzie jest on aktualnie potrzebny.

Baterie pod wystrój wnętrza

Bateria powinna być dopasowana do wystroju Twojej kuchni. Obecnie rynek oferuje armaturę tradycyjną, nowoczesną oraz stylizowaną. Ilość kształtów, form oraz materiałów z jakich sprzęty te są wykonane, dają naprawdę ogromny wybór. Możesz więc zakupić baterie chromowane, ceramiczne, z mosiądzu a nawet odporne na zarysowania – baterie granitowe. Wedle potrzeb.

Oznacza to, że wybór odpowiedniej baterii nie musi ograniczać się tylko do jej rodzaju oraz funkcjonalności, ale także do wystroju wnętrza Twojej kuchni, dzięki czemu podkreśli jej styl.