Jak nie stracić motywacji i zapału do nauki?

Jak nie stracić motywacji i zapału do nauki?

20 kwietnia 2019 0 przez Blog4Women

Kiedy uczymy się czegoś, staramy się i intensywnie pracujemy nad tym, aby przyswoić jak najwięcej wiedzy i uzyskać satysfakcjonujące nas efekty, to czasem trafiamy do punktu, w którym tracimy zapał. Motywacja gdzieś się ulatnia, efekty nie są wystarczające i zaczynamy myśleć, że jednak stanęliśmy w miejscu. Jak walczyć z tym uczuciem i wytrwać? 

Dlaczego tak się dzieje, że czasem tracimy cały zapał i chęć do nauki? 

Kiedy zaczynamy się czegoś uczyć, zwłaszcza języka obcego, takiego jak np. angielski częstochowa http://tarkowski.edu.pl/ to na początku nie ma nudy, bo przyswajamy duże partie materiału. Efekty widać niemalże od razu i są one dla nas motywacją do dalszej nauki. Jednak z czasem zaczyna wkradać się nuda, codziennie powtarzamy te same schematy, a efektów prawie nie widać. Wcale to nie oznacza, że ich nie ma! Musimy zdać sobie sprawę, że z czasem, kiedy opanowaliśmy już dużą partię materiału, to efekty nie są już tak widoczne jak na początku. One cały czas, tylko my, już trochę znudzeni, nie potrafimy ich dostrzec! Taki zastój jest normalny, najważniejsze to nie dać się i iść dalej. 

Kilka wskazówek żeby nie stracić motywacji 

Wiemy już żeby motywacji nie tracić, więc pojawia się pytanie – jak to zrobić? Jak możemy sobie pomóc? Oto kilka porad:

  • Pomyśl jakie korzyści będzie mieć kontynuowanie nauki i spisz je na kartce! Warto odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego właściwie zdecydowaliśmy się na naukę języka obcego i ile chcemy dzięki temu osiągnąć? 
  • Stwórz ciekawe miejsce do nauki – jak więc powinno ono wyglądać? Kącik w którym panuje porządek, bez zbędnych rzeczy, które rozpraszają. W takim miejscu powinno leżeć tylko materiały, które są potrzebne do nauki. Kiedy pogoda sprzyja to możemy stworzyć taki kącik na świeżym powietrzu!
  • Nagradzaj się za każdy, nawet najmniejszy sukces! – proste i oczywiste, ale jako dorośli często zapominamy o tym, że system nagród to bardzo dobra motywacja do nauki! Chyba każdy z nas pamięta jak za dobre oceny czy osiągnięcia dostawało się drobne upominki? Warto znowu wcielić to w życie i nagradzać się za każdy osiągnięty cel!