Jak umilić podróż dziecka, które nie lubi jazdy samochodem? Poznaj nasze sprawdzone rady

Jak umilić podróż dziecka, które nie lubi jazdy samochodem? Poznaj nasze sprawdzone rady

27 stycznia 2020 0 przez Blog4Women

Większość dzieci na pewnym etapie życia nie lubi podróży. Są dla nich nużące, często również towarzyszy im złe samopoczucie związane z chorobą lokomocyjną. Jednak ze wszystkim można sobie poradzić i sprawić, że mimo wszystko dziecko będzie chętnie wsiadało do samochodu. Na komfort jazdy wpływają oczywiście odpowiednio dobrane foteliki samochodowe, dlatego trzeba zadbać o to, by dziecko w czasie podróży czuło się wygodnie, oczywiście nie chodzi tu o rozluźnienie pasa, gdyż tego absolutnie robić nie wolno, ale odpowiednio wyprofilowane siedzenie i regulowany zagłówek. Jak zatem umilić dziecku podróż?

Po pierwsze: weź ze sobą ulubioną zabawkę dziecka, a także osobę towarzyszącą

Najważniejsze, by dziecko nie nudziło się w czasie jazdy. Dlatego warto w podróż zabrać ze sobą ulubioną zabawkę czy przytulankę dziecka. Można wziąć także książeczki, jeśli jedzie z Wami jeszcze jedna osoba dorosła, która może zająć w ten sposób dziecko w trakcie jazdy. Nie każdy jednak dobrze czuje się czytając w czasie podróży, dlatego można również postawić na audiobooki, zwłaszcza takie z piosenkami, które można śpiewać razem z dzieckiem w trakcie jazdy. Szczególnie w przypadku bardzo małych dzieci obecność dodatkowej osoby jest potrzebna, gdyż nie można jeszcze zająć dziecka rozmową, a strojenie min i ciągłe spoglądanie na dziecko nie wchodzi, w grę gdy trzeba skupić się na drodze. Zatem towarzystwo ojca dziecka, bądź babci jest bardzo pomocne.

Po drugie: zabawy, które możesz przeprowadzić w samochodzie

W przypadku starszych dzieci jest o tyle łatwiej, że można rozmawiać z nimi w trakcie jazdy. Możesz np. w trakcie jazdy opowiadać dziecku o danym miejscu, zwłaszcza jeśli jest to historia zaczerpnięta z własnego doświadczenia, gdyż takich dzieci lubią słuchać najbardziej. Jednak w końcu wyczerpie Ci się repertuar opowieści i wtedy najlepszym rozwiązaniem będą zabawy. Możecie bawić się w wymyślanie wyrazów, które zaczynają się na jakąś literę, z danej kategorii, to taka wersja popularnej zabawy „państwa i miasta” w wersji bez kartki papieru i czegoś do pisania. Oczywiście taka zabawa zarezerwowana jest dla dzieci starszych, przynajmniej 5-latków. Można dostosowywać kategorie do wieku dziecka. Inną zabawą może być wymyślanie wyrazów zaczynających się na literę kończącą poprzedni, z danej kategorii albo odgadywanie haseł na podstawie kilku podpowiedzi bez używania danego wyrazu, czyli okrojona wersja popularnej gry „Tabu” w wersji bez kart.

Po trzecie: postój na ciekawą atrakcję

Podróż często bywa męcząca i trudna dla dziecka, dlatego zaleca się, by co dwie godziny robić sobie przerwy. Warto przed dłuższą podróżą zaznaczyć miejsca, w których będziecie chcieli się zatrzymać, ważne, by przynajmniej część z nich była atrakcyjna dla dziecka. Jeśli podróż ma trwać więcej niż 3-4 godziny, np. trzy razy dłużej, to czasem lepiej podzielić ją na dwa dni. Dobrze zatem jest znaleźć nocleg w trakcie podróży. Jeśli chodzi o atrakcje to może być to mini zoo, dostępne po drodze albo teatr kukiełkowy dla dzieci. Można odwiedzić np. muzeum naturalne ze szkieletami i makietami dinozaurów albo pójść do parku linowego. Możliwości jest całkiem sporo. Ważne, by atrakcja dopasowana była do intensywności podróży, by nie była zbyt męcząca, zwłaszcza dla kierującego, a także zbyt długa. To, że dziecko będzie zmęczone jest nawet wskazane, wtedy część podróży może przespać, a wtedy minie mu ona jeszcze szybciej.

Po czwarte: wyświetlane filmy lub bajki

Na koniec zostawiliśmy sposób, który nie wydaje się zbyt pedagogiczny, a więc wyświetlanie filmów lub bajek. Oczywiście to trochę pójście na łatwiznę, ale jeśli nie masz innych możliwości, to w czasie podróży można poratować się włączając je na smartfonie czy tablecie. Warto przygotować się wcześniej, by szybko znaleźć ciekawy dla dziecka tytuł, coś czego jeszcze nie widziało albo wręcz przeciwnie, co bardzo często lubi oglądać.

Przypominamy, że aby dziecko nie marudziło w czasie podróży nie może mu być zbyt gorąco. Jeśli jesteś jeszcze przed wyborem fotelika samochodowego od 9 do 18 kg, to musisz go zakupić jakiś czas przed dłuższą podróżą, aby wypróbować jego montaż, a także zapięcie w nim dziecka, wszak bezpieczeństwo jest najważniejsze. Czasem warto zdjąć dziecku kurtkę, aby nie było mu zbyt ciepło, a jednocześnie pas był odpowiednio zapięty.