Jak działa aparat słuchowy i jak pomaga w poprawie słuchu?

Jak działa aparat słuchowy i jak pomaga w poprawie słuchu?

16 kwietnia 2023 0 przez Blog4Women

Problemy ze słuchem dotykają wiele osób na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce niedosłuch ma około 6% społeczeństwa. Jest to więc duża grupa, która obejmuje nie tylko osoby starsze, ale również młode, a nawet dzieci. W większości przypadków dobór odpowiedniego aparatu słuchowego znacznie poprawia komfort życia osoby zmagającej się z takim schorzeniem. Jak jednak działa aparat słuchowy i jak pomaga w poprawie słuchu? Podpowiadamy.

Z czego zbudowany jest aparat słuchowy?

Standardowy aparat słuchowy składa się z kilku elementów takich jak mikrofon, wzmacniacz, słuchawka, bateria, a także chip. Zadaniem mikrofonu jest wyłapanie wszystkich dźwięków w pobliżu chorego, które następnie przetwarzane są w chipie komputerowym i przesyłane do wzmacniacza.

Ten element z kolei jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za wzmocnienie przekazanego mu sygnału, a więc na przykład zwiększa głośność i przesyła dźwięki do ucha wewnętrznego za pomocą bardzo cienkiego kabelka umieszczonego w przewodzie słuchowym lub specjalnej wkładki umieszczonej w uchu. Nowoczesne aparaty słuchowe wysyłając w odpowiedni sposób przetworzone dźwięki do naszego ucha wewnętrznego, oddziałują również na nasz mózg, ze względu na to, że przekazane dźwięki w uchu przetwarzane są na impulsy elektryczne, które następnie nasz mózg przetwarza i to on nadaje znaczenie konkretnym tonom.

Zobacz także: https://stylowakobieta.com.pl/slysze-duzo-gorzej-czyli-jak-wybrac-aparat-sluchowy/

Jak aparat słuchowy pomaga w poprawie słuchu?

Warto mieć świadomość, że wady słuchu z czasem mogą się pogłębiać. Dlatego jeżeli pacjent słyszy coraz gorzej i nie reaguje w żaden sposób, a więc nie zaczyna wspomagać się aparatem słuchowym, wówczas z lekkiego czy średniego niedosłuchu, po pewnym czasie może zmagać się już z ciężkim niedosłuchem. Dlatego warto jak najwcześniej skonsultować się z lekarzem i rozważyć kupno aparatu słuchowego na przykład na stronie https://akademiaslyszenia.pl/. Pamiętajmy, że aparat słuchowy nie jest w stanie cofnąć wady, jednak może zapobiec jej pogłębieniu.

Obecnie nowoczesne aparaty są indywidualnie dostosowane do potrzeb poszczególnych pacjentów. Dlatego osoby z niedosłuchem mogą nie tylko wybrać model, który będzie dla nich najbardziej komfortowy w użytkowaniu, a więc na przykład wersję wewnątrzuszną, która jest wręcz niewidoczna dla otoczenia, ale również otrzymać urządzenie odpowiednio skalibrowane i dostosowane do ich wady.

Na przykład osoby, które mają problem z niskotonowymi czy wysokotonowymi dźwiękami, będą lepiej słyszały takie odgłosy, ponieważ aparat wzmocni wybrane z nich, a więc na przykład poprawi słyszalność mowy, a nie ruchu ulicznego w tle. Co więcej, nowoczesne urządzenia dostosowują się do warunków, w których znajduje się pacjent, a więc doskonale wyłapują i wzmacniają zarówno dźwięki podczas rodzinnego obiadu, jak i koncertu w filharmonii.