Jak dbać o skórę podczas opalania?

Jak dbać o skórę podczas opalania?

5 czerwca 2015 0 przez Majka

legs-259104_640Letnie miesiące to czas wakacji i urlopów. Wielu z nas nie może się doczekać tygodnia spędzonego na plaży, relaksu nad wodą lub aktywnego wypoczynku w górach. Lato to czas luzu i swobody – skóra ma szansę oddychać dzięki lżejszym strojom, a cera nie jest obciążona makijażem. Niestety z drugiej strony wiele czynników sprawa, że w tym samym czasie tracimy zdrowie; wyjątkowo łatwo o przesuszenie, złapanie infekcji skórnych, a przede wszystkim licznych schorzeń spowodowanych nadmiernym wystawianiem na słońce. Niestety, stosunkowo niewielka liczba osób pamięta o stosowaniu odpowiedniej ochrony w trakcie kąpieli słonecznych, lub wybiera ją niepoprawnie.

Zanim z powodu przykrych oparzeń lub chorób skóry będziemy zmuszeni szukać dobrego dermatologa, warto poznać kilka prostych zasad zdrowego opalania i wiernie wprowadzić je w życie. Istotne jest samo wybranie kosmetyku z filtrem –  w tym przypadku należy określić swój fototyp skóry. Jest ich sześć, z czego dwa ostatnie dotyczą Azjatów, Arabów oraz rasy czarnej. Oznacza się je liczbami rzymskimi, z czego I grupa pierwsza to osoby o najjaśniejszej karnacji, a grupa IV to południowoeuropejski typ urody. Do każdego fototypu przypisuje się określone stopnie ochrony czyli SPF. Warto jednak wiedzieć, że ustala się je na podstawie reakcji skóry na promieniowanie słoneczne w ciągu pierwszych 30 minut przebywania w słońcu w lecie, w klimacie umiarkowanym. Wyjeżdżając na wakacje w egzotyczne miejsca, bez względu na karnację, warto dodatkowo zaopatrzyć się w silniejszy krem ochronny.

W czasie wakacji należy unikać wystawiania ciała na słońce między godzinami 11 a 15, kiedy słońce działa najmocniej. W trakcie opalania nie warto oszczędzać na kremie ochronnym i nakładać go grubą warstwą; ochroną powinniśmy objąć także oczy, za pomocą dobrych okularów z filtrami UV, natomiast usta warto zabezpieczyć pomadką ochronną o SPF minimum 12. Krem z filtrem należy nakładać 15-20 minut przed wyjściem na słońce i aplikować nowe warstwy kosmetyku co trzy godziny (dodatkowo po każdym wejściu do wody). Jeżeli w czasie wakacji mamy stosować jakieś leki, warto rozeznać się, czy nie działają one uczulająco przy kontakcie z promieniami UV, należy także unikać dodatkowego podrażnienia skóry przez stosowanie perfum lub wód toaletowych. W tym czasie warto postawić na lekkie mgiełki zapachowe w sprayu pozbawione alkoholu.

Jeżeli mimo wszystko wracamy z wakacji z poparzeniem, najlepiej schładzać je zimnymi kompresami lub wziąć zimną kąpiel. Dermatolodzy zalecają w tym czasie stosowanie sprayu z łagodzącym panthenolem.