Hirudoterapia – dlaczego o niej zapomnieliśmy i skąd jej renesans?

Hirudoterapia – dlaczego o niej zapomnieliśmy i skąd jej renesans?

21 sierpnia 2017 0 przez Majka

pijawkiZapewne wiele osób słyszało, że pijawki znane były już w starożytności. Rozkwit hirudoterapii nastąpił w średniowieczu, a na przełomie XVIII i XIX wieku nastąpił szczyt jej popularności. Potem na długi czas pijawki zostały zapomniane. Dlaczego? I co się stało, że znów powracają do łask?

XVIII i XIX wiek – pijawki mają wzięcie

Ostatnie dekady XVIII wieku i początki XIX wieku to szczyt popularności pijawek. Największe uznanie miały one zwłaszcza we Francji i Anglii. Z pijawek korzystał niemal każdy. Leczono nimi wszystkie możliwe choroby. We Francji zużywano ok. 80 mln sztuk pijawek lekarskich w ciągu roku. Dochodziło do tego, że pacjenci przychodzący do szpitala mieli stawianych od 20 do 50 pijawek, a dopiero później lekarz informował ich o diagnozie. W tamtym czasie rozwinął się również na szeroką skalę handel pijawkami. Handlarze chodzili po wodach i bagnach, by złapać jak najwięcej pijawek – przyssanych do nóg oczywiście. Zamożne kobiety nosiły nawet kolczyki w kształcie pijawek. Stworzenia te były wszechobecne, aż w końcu ich populacja zaczęła maleć. Ale nie to było przyczyną ich upadku.

Koniec z pijawkami?

Po roku 1830 leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami ) odchodziło powoli do lamusa. Wiązało się to z wprowadzeniem na szeroką skalę leków farmaceutycznych. Do tego doszło jeszcze odkrycie drobnoustrojów oraz wprowadzenie aseptyki. Hirudoterapia na jakiś czas została zapomniana.

Sytuacja zaczęła się powoli zmieniać, gdy walijski profesor fizjologii – niejaki Haycraft – dokonał ciekawego odkrycia w 1884 roku. Według jego obserwacji krew w przewodzie pokarmowym pijawki nie krzepnie ani nie psuje się. Tezę te potwierdził jednak dopiero w 1950 roku prof. F. Markwardt. Wyizolował wówczas ze śliny substancję odpowiedzialną za to zjawisko, czyli hirudynę.

Do dnia dzisiejszego odkryto już ponad 100 różnych substancji w ślinie pijawek. Wśród nich znajdują się antykoagulanty, związki znieczulające czy przeciwzapalne. To właśnie te odkrycia sprawiły, że hirudoterapia narodziła się w XX wieku na nowo.

Chcecie poznać wszystkie właściwości pijawek? Zajrzyjcie na stronę: http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami.