Góry to nie tylko wspinaczka – to również relaks i odnowa biologiczna

Góry to nie tylko wspinaczka – to również relaks i odnowa biologiczna

25 listopada 2015 0 przez Blog4Women

landscape-891597_640Jako mieszkańcy Polski mamy dużo szczęścia oraz wiele możliwości pozwalających na czerpanie przyjemności związanych z położeniem naszego kraju. Ci, którzy wybierają wypoczynek w Polsce, mogą zdecydować się na urlop nad morzem, ale także w otoczeniu wielu jezior czy w pięknych i malowniczych górach. Wszystko zależy od tego, co lubimy, ale często również od panującej pory roku.

Mówi się, że pobyt w górach zawsze wyjdzie nam dobrze na zdrowie. Jakie są zalety wyjazdu właśnie w tamte regiony Polski? Czy faktycznie górskie powietrze ma tak zbawienny wpływ na nasze zdrowie?

Górskie klimaty a zdrowie

Przede wszystkim należy wiedzieć o tym, że kiedy znajdujemy się na wysokości powyżej 1000 metrów nad poziomem morza, nasz organizm produkuje więcej czerwonych krwinek. Dzięki poszerzeniu się naczyń, transport tlenu i składników odżywczych przyspiesza, a co za tym idzie, poprawia się nie tylko samopoczucie ale, co ważniejsze, nasza kondycja. Ale to tylko jedna zaleta pobytu w górskich klimatach. Górskie powietrze może być zbawienne, jednak ci, którzy zmagają się z różnymi chorobami układu oddechowego czy z astmą, przed zaplanowaniem wyjazdu powinni skonsultować się z lekarzem i upewnić się, czy na pewno pobyt w tak wysokich regionach im nie zaszkodzi. Mimo to taki urlop w górach jest jak najbardziej odpowiedni zarówno dla tych, którzy chcą wypocząć, sprawdzić swoje możliwości i nieco popracować nad kondycją, jak i dla tych, którzy chcą nieco przyspieszyć proces rekonwalescencji po którymś z zabiegów. Zdarza się także, że to sam lekarz prowadzący nalega na odpoczynek i wyjazd w góry, mając na uwadze dobro pacjenta.

Oprócz samego świeżego powietrza, wiele miejscowości w górach oferuje pobyt w tamtejszych hotelach spa czy sanatoriach. Na przykład w Białce Tatrzańskiej mieści się Terma Białka, idealne miejsce do wypoczynku, wykorzystujące wody termalne, wydobywane ze źródła z głębokości 2500 metrów. Dzięki niepowtarzalnym właściwościom, kąpiel w basenie termalnym łagodzi bóle głowy, mięśni czy stawów, a także redukuje nadciśnienie i poprawia przemianę materii, a to tylko niektóre z leczniczych cech tej wody.

Aktywny sposób spędzenia urlopu

Dzięki wielu szlakom turystycznym oraz innym atrakcjom, przygotowanym dla odwiedzających, góry to idealne miejsce do tego, aby poprawić swoją kondycję. Dla tych, którzy lubią sporty i aktywny wypoczynek, trekking po górach będzie wręcz idealnym pomysłem. Można wybrać szlaki dla początkujących, ale także dla tych, którzy lubią nieco dłuższe i bardziej strome wędrówki. Będąc w polskich górach warto odwiedzić te miejscowości, w których mieszczą się lecznicze źródła z pyszną i zdrową wodą płynącą prosto z serca ziemi. Takich miast i miasteczek jest tak dużo, że nie sposób wymienić wszystkich, ale należy tu ponownie wspomnieć o basenach termalnych w ośrodku Terma Białka, który oprócz leczniczych kąpieli oferuje pobyt w Saunarium, Aqua SPA oraz tak zwaną Strefę Zabaw, w której żadne dziecko na pewno nie będzie się nudziło.

Wiadomo, że wypoczynek w górach jest najlepszy przede wszystkim dla tych osób, które nie lubią długo siedzieć w jednym miejscu. Nie ma jednak znaczenia, czy jesteśmy samotnikami, czy może wolimy spędzać wolny czas w gronie przyjaciół i rodziny. Góry są tak rozległe, że na pewno znajdziemy zarówno rzadziej uczęszczane górskie szlaki na wielogodzinne wędrówki oraz te nieco łatwiejsze trasy, przeznaczone po prostu do miłego spędzania czasu w otoczeniu pięknej, niczym niezmąconej przyrody. To, jak zdecydujemy się spędzić nasz urlop – nieważne czy w lecie, czy podczas zimy – zawsze będzie zależało od nas.