Fundusze inwestycyjne: zabezpiecz swoją przyszłość

Fundusze inwestycyjne: zabezpiecz swoją przyszłość

5 kwietnia 2019 0 przez Blog4Women

Zabezpieczenie środków finansowych na przyszłość jest priorytetem coraz większej grupy osób. Nie dziwi więc fakt, że fundusze inwestycyjne cieszą się rosnącą popularnością. Są one lepszą inwestycją, aniżeli deponowanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym lub lokacie, które nie zawsze są wysoko oprocentowane.

Fundusze inwestycyjne wymagają celu

Fundusze inwestycyjne pomagają zwiększyć ilość posiadanych oszczędności i zabezpieczyć finansowy byt. Najważniejsze jest jednak, abyście wiedzieli na jaki cel zbieracie pieniądze. Czy będzie to emerytura? Zakup samochodu? A może wakacje? Cel gromadzenia oszczędności jest bardzo ważny, ponieważ pozwoli Wam wybrać odpowiednią strategię inwestycyjną.

Planujcie bezpiecznie

Fundusze inwestycyjne obarczone są ryzykiem – niektóre dużym a inne minimalnym, jednak bez względu na to, który z nich wybierzecie, nie inwestujcie wszystkiego co macie! Fundusze pomogą zabezpieczyć waszą przyszłość, ale tylko wtedy, kiedy zachowacie zdrowy rozsądek i nie zainwestujecie wszystkich posiadanych oszczędności.

Dlatego też, na wypadek niepowodzenia inwestycji, do funduszu wpłacajcie tylko tyle, ile jesteście gotowi stracić. Musicie mieć na uwadze możliwość pojawienia się nagłych wydatków w domowym budżecie, na które powinniście mieć przygotowany zapas gotówki. Wszak myślenie o przyszłości to bycie odpowiedzialnym za siebie i bliskich.

Wybierzcie rozsądnie

Wybierając fundusz, który ma pomnożyć wasze oszczędności, starajcie się zachować zdrowy osąd sytuacji. Duże oszczędności nie pojawiają się od razu a ich gromadzenie wymaga czasu. Dlatego nie rzucajcie się od razu na głęboką wodę inwestując w fundusze akcji. Pomimo, że przynoszą one największe zyski, to jednak obarczone są wysokim ryzykiem utraty kapitału.

Lepiej jest zacząć od funduszy bezpiecznych i inwestować w nie systematycznie, stopniowo zwiększając pulę środków. Fundusze obligacji nie są obarczone wysokim ryzykiem i chociaż przynoszą mniejsze dochody, to bezpieczniej jest zacząć inwestowanie właśnie od nich.

Określcie czas inwestowania

Jeśli jesteście początkującymi inwestorami to nie decydujcie się na krótki czas trwania inwestycji. Bezpieczniej jest wybrać dłuższy horyzont czasowy, obejmujący kilka a nawet kilkanaście lat, bowiem w perspektywie czasu fundusze inwestycyjne są w stanie przynieść inwestorom większe zyski.

Wynika to między innymi z sytuacji na rynku finansowym. Spadki i wzrosty, czyli wahania koniunktury, są zjawiskiem powszechnym. W przypadku niekorzystnego okresu, dłuższy horyzont czasowy pozwoli wam go przeczekać i odrobić ewentualne straty. Im dłużej więc trwa wasza inwestycja, tym większą macie szansę zyskać na jej koniec.

Panujcie nad emocjami

Planowanie finansowej przyszłości w oparciu o fundusze inwestycyjne wymaga panowania nad emocjami. Musicie kontrolować stres, jak również nadmierną euforię. Mogą one skusić was do podjęcia złych decyzji (przedwczesnego wyjścia z inwestycji lub pochopnej wpłaty zbyt wielu oszczędności). Jeśli chcecie zabezpieczyć swoją przyszłość pamiętajcie: emocje to zły doradca.