Dystonia neurowegetatywna – czym jest i jak ją leczyć?

Dystonia neurowegetatywna – czym jest i jak ją leczyć?

1 lipca 2018 Wyłączono przez Blog4Women

Dystonia neurowegetatywna to inaczej zespół Da Costy lub po prostu nerwica serca. Nie jest to rozpoznanie stosowane we współczesnej diagnostyce medycznej, w tym i psychiatrycznej. I choć zostało ono usunięte z klasyfikacji zaburzeń psychicznych, nie oznacza, że przestało ono pojawiać się u pacjentów. Jak więc go rozpoznać? Jakie są objawy, przyczyny i leczenie?

Czym jest dystonia neurowegetatywna?

Ogólnie dystonia wynika z nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. W przypadku dystonii neurowegetatywnej zaburzenia ruchowe pojawiają się na podłożu nerwicowym i objawiają się przede wszystkim nieprzyjemnościami ze strony układu krążenia. Osoby dotknięte tym schorzeniem najczęściej skarżą się na ból w klatce piersiowej, zmęczenie, nagłe duszności czy kołatanie serca. Często pojawiają się także zawroty głowy, drgawki, potliwość czy drżenie mięśni w spoczynku. Objawy te natomiast nie mają żadnego wytłumaczenia w rzeczywistym stanie fizycznym pacjenta. Często również symptomy te są zwyczajnie symulowane przez pacjentów, stąd zdiagnozowanie występowania choroby jest naprawdę trudne i nierzadko zajmuje nawet kilka lat. Nie do końca wiadomo, co w istocie powoduje występowanie zespołu Da Costy. Często mówi się o czynnikach genetycznych – dystonia neurowegetatywna może być chorobą dziedziczną. Z drugiej strony również osoby narażone na silny stres lub szok mogą znaleźć się w grupie podwyższonego ryzyka, bowiem lekarze wiążą występowanie schorzenia z czynnikami środowiskowymi.

Leczenie nerwicy serca

Próby farmakologicznego leczenia każdego z objawów z osobna nie przynosiły żadnych efektów. Dlatego terapia lekami w przypadku dystonii neurowegetatywnej powinna być raczej skąpa, związana z terapią lęku u podłoża którego leżą objawy, a także połączona z psychoterapią. Zwykle niezbędna jest też zmiana otoczenia oraz stylu życia oraz stosowanie różnorodnych technik relaksacyjnych. Niezwykłe efekty przynoszą również metody stosowane przez medycynę naturalną, a w szczególności hirudoterapię, czyli leczenie pijawkami  http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami. Co ciekawe pijawka lekarska jest skuteczna w wielu schorzeniach o podłożu psychicznym, np. depresji. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: http://pijawki.abros.pl/.