Dyskomfort podczas współżycia – kiedy udać się do specjalisty?

Dyskomfort podczas współżycia – kiedy udać się do specjalisty?

6 maja 2018 0 przez Blog4Women

people-2589817_1280Skąd te dolegliwości?

Odczuwanie bólu wiąże się głównie z nieprawidłową budową narządów płciowych oraz infekcjami intymnymi. Jednak coraz częściej przyczyna może mieć podłoże psychologiczne.
Wśród powodów występowania tego schorzenia wymienia się m. in.: stany zapalne w obszarze narządów płciowych, infekcje (drożdżyca i rzęsistkowica), choroby i nieprawidłowości anatomiczne (endometrioza), suchość pochwy, poród, jak również czynniki psychologiczne, takie jak: rozpamiętywanie nieprzyjemnych prób współżycia w trakcie infekcji, obawa przed niechcianą ciążą czy też molestowanie seksualne w przeszłości.

Od czego zacząć leczenie?

Gdy stosunek seksualny jest bolesny, powinno nas to skłonić do refleksji. Najlepiej jednak zacząć od szczerej rozmowy z partnerem, gdyż może on nie zdawać sobie sprawy z tego, że czujemy dyskomfort. W niektórych przypadkach już samo zmodyfikowanie pozycji może polepszyć jakość życia intymnego, ponieważ to właśnie zbyt głęboka penetracja jest przypuszczalnie powodem odczuwania bólu w pochwie.

Kolejnym krokiem, jaki powinnyśmy podjąć, jest wizyta u ginekologa lub urologa. Lekarz ten ma obowiązek określić odpowiednią dla nas terapię. Jeśli leczenie zostanie wdrożone jak najwcześniej, to szansa na szybkie pozbycie się uciążliwego problemu jest znacznie większa. Aby ustalić przyczynę bólu, specjalista musi przeprowadzić z nami szczegółowy wywiad, a następnie zbadać narządy płciowe oraz wykonać badanie mikrobiologiczne. Metoda leczenia opiera się zwykle na przyjmowaniu środków farmakologicznych (w tym globulek dopochwowych) i w tym czasie należy wstrzymać się od współżycia.

Jeśli to nie przyniesie rezultatów, to znaczy, że problem leży znacznie głębiej i pomóc go rozwiązać może seksuolog Częstochowa http://andrzejkubat.pl/. Nie trzeba obawiać się wizyty, gdyż musimy pamiętać, że to dla naszego dobra.