Co warto wiedzieć na temat termoizolacji?

Co warto wiedzieć na temat termoizolacji?

15 maja 2020 0 przez Blog4Women

Termoizolacja budynków w skuteczny sposób pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu i równocześnie skutecznie ocieplić budynek. Sprawdź co warto wiedzieć na jej temat.

Kiedy najlepiej wykonywać termoizolację?

Aby docieplenie budynków okazało się skuteczne i zostało wykonane poprawnie, warto pamiętać o kilku zasadach. 

Porą roku, która najbardziej sprzyja wykonaniu termoizolacji, są miesiące letnie. Optymalna temperatura na jej wykonanie wynosi od +5 do +25 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura, a także deszcz lub mgła nie sprzyjają wykonywaniu prac tego typu.

Co stosować do termoizolacji?                         

Do docieplania budynków stosuje się styropian lub wełnę mineralną. Obydwa materiały są równie energooszczędne, jednak to styropian, ze względu na łatwość w montażu i niższą cenę jest materiałem częściej wybieranym do tego celu. W przypadku styropianu warto pamiętać, aby był on jak najwyższej jakości, a więc posiadał odpowiednie atesty oraz certyfikaty, a także pochodził od sprawdzonego producenta.

Jeśli wybierzemy styropian niskiej jakości, może on, poprzez „kurczenie” powodować pękanie tynku zewnętrznego.

Co więcej, oprócz styropianu lub wełny mineralnej, do wykonania prawidłowego ocieplenia budynku będą nam niezbędne kleje, siatka, grunt, zaprawa, a także farba. W tym przypadku również warto postawić na produkty od sprawdzonych producentów.

Termoizolacja ‒ o tym warto pamiętać

Wykonując termoizolację, pomiędzy kolejnymi etapami prac konieczne jest zastosowanie niezbędnych przerw technologicznych. Jeśli odstępy czasowe będą zbyt krótkie, mogą one spowodować utratę właściwości używanych przez nas materiałów.

Zwykle zaleca się co najmniej 24-godzinne odstępy między przyklejaniem płyt, ich czyszczeniem, kołkowaniem, szpachlowaniem kołków, a także montażem narożników z siatką.

Co więcej, także po zatopieniu siatki zbrojącej na powierzchni płyt izolacyjnych należy odczekać, aż klej całkowicie wyschnie i dopiero po tym nałożyć grunt podtynkowy.

Po więcej informacji związanych z termoizolacją budynków zapraszamy na stronę: https://termobud.com.pl/.