Jak wygląda współczesna moda hip-hop?

Jak wygląda współczesna moda hip-hop?

28 maja 2020 0 przez Blog4Women

Hip-hop to kultura, która powstała na południowym Bronksie i rozprzestrzeniła się na cały świat. Kultura hip-hop dzieli się na kilka filarów, wprowadzonych przez DJ Afrika Bambaataa. Są nimi, rap, DJing, graffiti, b-boying oraz beatbox. Każdy z tych filarów, na pierwszy rzut oka jest różny, jednak tworzą one spójną całość i razem reprezentują cały nurt. Dodatkowo wszystkie te filary spaja ze sobą jeden, charakterystyczny element jakim jest styl ubioru. Kultura hip-hop rządzi się swoimi prawami, a moda od początku jest jej nieodłącznym elementem. Spodnie w stylu baggy, długie koszulki, sportowe obuwie oraz złote łańcuchy, to charakterystyczne elementy, które kojarzą nam się z hip-hopem. Niegdyś bardzo popularne, dziś zostały nieco przemodelowane. Jak więc wygląda moda hip-hop teraz?

Bluzy w kulturze hip-hop 

Bluzy to stały element, o którym można powiedzieć, że na przestrzeni lat ani trochę się nie zmienił. Rozpinane, z kapturem czy też klasyki – bluzy fanom hip-hopu towarzyszą cały czas, a światowe oraz polskie marki ciągle poszerzają swoją ofertę o coraz ciekawsze modele. Chcąc nosić bluzę, w stylu hip-hopowym powinna być ona nieco przyduża. Bardzo często, nadal praktykuje się trend, by pod bluzą skrywał się lekko wychodzący nawierzch t-shirt. Największy wybór męskich bluz, różnorodnych marek hip-hopowych oferują sklepy internetowe z odzieżą streetwear i hip-hop. 

Spodnie

Klasyczne baggy, dziś rzadko zaobserwujemy na ulicy, co jednak nie oznacza, że nie można ich już nigdzie kupić. Popularne sklepy z odzieżą hip-hop, nadal w swojej ofercie mają te klasyki. Mimo wszystko, dziś moda hip-hop przenika się wraz ze streetwearem, a na popularności zyskały spodnie typu jogger – wygodne i luźne, lecz przy kostkach zwężane za pomocą ściągacza. Joggery łączą w sobie elementy luzu zapożyczone ze spodni dresowych oraz pewnego rodzaju elegancję, dzięki wykorzystanym materiałom – przykładowo jeansowi. Dzięki temu, można wykorzystywać je zarówno do typowo luźnych, hip-hopowych stylizacji jak i bardziej oficjalnych, w połączeniu z pozostałymi, odpowiednimi elementami garderoby

T-shirty 

T-shirty to nieodłączny element stylizacji hip-hopowych. Koszulki są łączone z wyżej wspomnianymi bluzami, ale również pojedynczo stanowią filar stylizacji. W klasycznych odsłonach hip-hopowej stylówki, należy wybierać te lekko za duże i szerokie t-shirty. Tak dobrana koszulka charakteryzuje styl hip-hopowy już od lat. Wzory i kolory można wybierać dowolnie, w zależności od upodobań. Kiedyś królowały wyraziste i duże nadruki, które tworzyły cały t-shirt. Teraz nawet w świecie hip-hopu często stawiane jest na minimalizm. Wybór na szczęście jest ogromny, więc każdy znajdzie coś dla siebie. 

Dodatki 

Jak to jest z dodatkami? Czy, żeby stylizacja była w pełni hip-hopowa potrzebny będzie długi, złoty łańcuch? Zdecydowanie nie. Taki rodzaj biżuterii w hip-hopie przejawia się głównie u popularnych artystów – w codziennej stylizacji, nie będzie to potrzebne. Jeśli jednak, lubimy dodatki zawsze można postawić na zegarek. Charakterystyczne dla tego stylu są raczej zegarki masywne, które przykuwają oko. Wszystko zależy jednak od preferencji, jeśli jakakolwiek biżuteria do nas nie przemawia, można wybrać czapki z daszkiem, na przykład fullcapy. 

W modzie hip-hopowej, tak jak w każdym rodzaju mody warto stawiać na własne preferencje i wygodę, mając w pamięci ogólne założenia danego stylu. W nowoczesnym obrazie tej mody, coraz częściej jednak odchodzi się od tych zasad, a w stylizacjach liczy się kreatywność i umiejętność ich świeżego odtworzenia. Jednak, by zrobić to umiejętnie, potrzebujemy podstawowych informacji o korzeniach tego stylu.