Alergia pokarmowa u psa – objawy i leczenie

Alergia pokarmowa u psa – objawy i leczenie

20 września 2017 0 przez Majka

pexels-photo-69433Twój pies często się drapie po jedzeniu? A może zauważyłeś u niego jakieś zaczerwienienia przy uszach czy na głowie? To może być alergia pokarmowa. Psy z alergią wymagają większej opieki. Również ich dieta powinna ulec zmianie. Jak rozpoznać objawy alergii i jak z nią sobie poradzić?

Dowiedz się więcej o karmach dla psów: http://blogtown.pl/opakowanie-prawde-ci-powie-jak-czytac-etykiety-karm-dla-psow/

Alergia pokarmowa – czym jest?

Alergia pokarmowa to reakcja organizmu na składnik pokarmu, będący alergenem. Przyczyną takiej reakcji może być uszkodzenie „bariery jelitowej”, które jest spowodowane wirusami, bakteriami, antybiotykami lub pasożytami. Gdy antygen przedostaje się z przewodu pokarmowego do krwi, powstają swoiste przeciwciała IgE.

Objawy alergii

Często tak naprawdę trudno rozpoznać czy dane objawy to wynik alergii, czy jakiejś innej choroby. System immunologiczny również może wywoływać różne reakcje, dlatego czasem trudno zdiagnozować alergię. Mimo to można wymienić kilka objawów, które pojawiają się najczęściej przy chorobie alergicznej:

  • Świąd, który pojawia się od 4 do 24 godzin po jedzeniu.
  • Pokrzywka występująca na głowie, w okolicach pachwin, powiek, u nasady uszu oraz czasami na całej powierzchni ciała.
  • Zmiany wtórne, które są skutkiem swędzenia – strupy, przetarcia, nadżerki.
  • Wymioty, biegunki, częste oddawanie stolca – te objawy zdarzają się jednak rzadko.
  • W rzadkich przypadkach może wystąpić wstrząs anafilaktyczny.

Ryzyko wystąpienia alergii może zostać zwiększone w przypadku niewydolności trzustki.

Sprawdź karmę bez zbóż:

oraz przeczytaj o zaletach karmy bezzbożowej:

Jak leczyć alergię pokarmową?

Nie ma żadnego lekarstwa, które byłoby w 100% skuteczne na alergię. Pozostaje nam jedynie zastosować dietę eliminacyjną. Wówczas zmieniamy całkowicie karmę psa i karmimy go składnikami, których do tej pory nie jadł. Jeśli przez kilka tygodni nie wystąpią objawy alergii, włączamy stopniowo każdy składnik, który pies jadł do tej pory. W ten sposób sprawdzimy, po którym pokarmie występują objawy alergii. Wówczas będziemy musieli całkowicie wyeliminować go z diety. Możemy również podawać psu karmę hypoalergiczną. Warto ponadto poszukać produktów wśród karm bezzbożowych. Sprawdzone karmy oraz inne sposoby na alergię znajdziecie na stronie: https://sklepzkarmami.pl/forza10-legend-line/11229-forza10-legend-maintenance-evolution-digestion-karma-bezzbozowa.html.