Kawa a herbata – podobieństwa i różnice
9 lipca 2020Kawa i herbata to najbardziej popularne napoje na świecie. Są najchętniej spożywane o każdej porze dnia. Pijemy któryś z nich najczęściej do śniadania, a kto nie lubi małej przerwy od pracy na aromatyczną, świeżą kawę? Historia tych dwóch napojów na terenie Europy jest bardzo podobna. Sprowadzenie kawy i herbaty miało miejsce w podobnym czasie – ponad cztery stulecia temu. Czy są jeszcze w jakiś sposób do siebie podobne? A może są kompletnie inne?
Kawa i herbata – podobieństwa i różnice
Nie od dziś wiadomo, że kawa daje nam potężny zastrzyk energii, który chętnie przyjmujemy z samego rana, aby pobudzić nasz organizm do efektywnej pracy. Głównym składnikiem kawy, który odpowiada za pobudzenie naszego organizmu, jest kofeina.
Jednakże herbata także zawiera kofeinę, lecz jej zawartość jest znacznie mniejsza. Niemniej kawa i herbata mają działanie pobudzające. Kawa będzie odpowiednia dla natychmiastowego rozbudzenia, zaś działanie herbaty jest wolniejsze, ale długotrwałe. Warto pamiętać o ostrożnym dawkowaniu tych napojów, gdyż poprzez częste stosowanie mogą doprowadzić do bezsenności. Każdy z nich ma właściwości zdrowotne, które w umiarkowanym spożyciu korzystnie wpływają na kondycję organizmu.
Kawa czy herbata – rodzaje i gatunki
Na rynku wyróżniamy wiele rodzajów kaw i herbat znanych oraz występujących na całym świecie. Największym uznaniem wśród kaw cieszą się:
- kawa rozpuszczalna,
- kawa sypana,
- kawa senseo.
Herbaty także dzielą się na różne rodzaje. Najbardziej popularne są:
- herbata czarna,
- biała,
- żółta,
- zielona,
- napary z ziół.
Sposób parzenia kawy i herbaty jest bardzo zbliżony. Ważne jest odpowiednie dobranie dodatkowych składników, takich jak mleko i cukier, które podkreślają aromat. Herbata najczęściej występuje w saszetkach lub suszonych liściach. Kawa natomiast pojawia się w całych ziarnach lub gotowych zmielonych, ewentualnie w formie sproszkowanej, jak wersja rozpuszczalna. Najbardziej zbliżoną do herbaty jest kawa w saszetkach.
Kawa i herbata to idealne dopełnienie śniadania, obiadu czy podwieczorku. Dzięki aromatowi i właściwościom zdrowotnym korzystnie wpływają na układ trawienny, dlatego warto stosować te napoje w ciągu dnia.