Rodzaje dachów: wybierz odpowiednie pokrycie
18 lipca 2019Dachy można podzielić ze względu na kształt. Dopiero kiedy zdecydujemy się na daną konstrukcję, możemy zdecydować o tym, jaki materiał wybrać na pokrycie.
Dach płaski
Ta nazwa wbrew pozorom nie oznacza, że powierzchnia jest zupełnie pozioma; w końcu deszczówka musi swobodnie spływać do rynien. Kąt nachylenia dachu płaskiego wynosi maksymalnie 20º. To jedna z najprostszych konstrukcji, która pozwala na zagospodarowanie dachu np. w formie tarasu. Na jej pokrycie doskonale sprawdzi się blacha płaska układana na rąbek stojący.
Dach jednospadowy (pulpitowy)
Również prosty do skonstruowania (o ile kąt nachylenia nie jest zbyt duży), ponieważ połać jest tylko jedna. Wyglądem przypomina dachy płaskie. Dachy jednospadowe powstają z reguły na wąskich, długich budynkach, można je też spotkać w przybudówkach. Uniwersalność tego typu dachu sprawia, że pasuje do niego wiele rodzajów pokrycia, w tym klasyczne dachówki ceramiczne i blacha trapezowa.
Dach dwuspadowy
Tutaj mamy już do czynienia z dwiema połaciami dachu zbudowanymi po skosie. Często się zdarza, że w budynkach wykorzystujących dachy dwuspadowe znajduje się mieszkalne poddasze. By zapewnić dobry przepływ powietrza, trzeba zadbać o powstanie otworów wentylacyjnych między pokryciem a warstwą izolującą. Do wykończenia prostych dachów dwuspadowych doskonale nadaje się blachodachówka.
Dach czterospadowy (kopertowy)
Jak wskazuje nazwa, znajdują się tutaj cztery połacie dachowe: dwie mniejsze w kształcie trójkąta i dwie większe w formie trapezu. Dach czterospadowy również się sprawdzi, kiedy chcemy zagospodarować poddasze, po prostu będzie w nim więcej skosów. Konstrukcja dachu kopertowego jest dość sztywna, najczęściej wykorzystuje się ją w domkach jednorodzinnych. Do jej pokrycia można użyć blachodachówki modułowej.
Dach wielospadowy
Jego konstrukcja polega na kilku połaciach, mogących przybrać różne kształty: trójkąta, trapezu lub równoległoboku. Wygląda bardzo efektownie, jednak jest dość skomplikowany podczas budowy, jak i przy pracach wykończeniowych. Ze względu na formę, do pokrycia takiego dachu najlepiej wykorzystać np. gonty bitumiczne albo dachówkę karpiówkę.