Blachodachówka, czyli najlepsze zadaszenie na przydomowy taras
26 czerwca 2019Nie ma nic lepszego niż poranna kawa wypita na łonie natury lub choć w jej bliskim sąsiedztwie. Kiedy pogoda nie rozpieszcza, a nam tęskno za podwórkiem i czasem, gdy wygrzewaliśmy się na słońcu, postawmy na zadaszony taras, z lekka przypominający werandę. Gwarantujemy, że po lekturze tego artykułu, zapragniecie stworzyć sobie takie miejsce do relaksu.
Zadaszony taras – pogoda nie ma znaczenia
Zazwyczaj taras, podobnie zresztą jak balkon, nie jest zadaszony. To kawałek powierzchni wystającej od bryły budynku, na której w czasie lata wypoczywamy lub grillujemy. Minusem takiego rozwiązania jest brak izolacji przed deszczem i wiatrem. Kiedy więc pogoda się zepsuje, musimy zostać w domu i napawać się przyrodą jedynie przez okno lub na zewnątrz, ale pod parasolem.
Jeśli więc chcemy jak najdłużej cieszyć się z werandy, warto dobudować dach i ścianki boczne, np. ze szkła, plandeki lub drewnianych pergoli. Dzięki temu, bez względu na pogodę, siedzenie na tarasie nie zmoczy nas i nie popsuje naszych planów wypoczynkowych. Od czego zacząć udoskonalenie tarasu, który już mamy? O tym przeczytasz poniżej.
Zbuduj taras na każdą aurę
Na drewnianych podporach, wykonujemy więźbę tarasową. Nie może ona zasłonić okna ani innych ważnych części elewacji. Takich jak, np. rynny. Dlatego lepiej projekt zadaszenia zlecić profesjonaliście. Materiałem, z którego wykonujemy konstrukcję, może być drewno lub poliwęglan. Niektórzy decydują się też na profile stalowe. Jednak nie polecamy owego rozwiązania, ponieważ wtedy dobudówka sprawia wrażenie ciężkiej i mało przytulnej.
Kiedy szkielet zostanie wybudowany, potrzebne jest zadaszenie. Najlepiej sprawdzi się elegancka blachodachówka. Choć jeśli chcemy zaoszczędzić, blacha trapezowa również jest ciekawym pomysłem. Poszycie tarasu układa się podobnie, jak to na budynku. Nie jest to jednak tak skomplikowana ani czasochłonna praca.
Rynny wokół zadaszenia werandy
Pamiętajmy, że wokół takiej zadaszonej wernacja należy puścić rynny, by woda nie lała się na chodnik lub głowy osób przechodzących obok w czasie ulewy. System odprowadzający wodę z łatwością połączymy z dachowymi rynnami. Wiele osób robi osobną instalację, a zgromadzoną na werandzie wodę, gromadzi w beczkach na deszczówkę i wykorzystuje do podlewania kwiatów. Kąt nachylenia pokrycia werandy musi być tak dobrany, by deszcz nie zalał elewacji tylko od razu spadał na poszycie.
Dach na taras – kiedy chcesz zaoszczędzić
Podsumowując, idealnym poszyciem na taras jest blachodachówka lub jej tańszy, mniej estetyczny odpowiednik, czyli blacha trapezowa. Ta druga jest idealna w przypadku, gdy chcemy zaoszczędzić na zadaszeniu i nie zależy nam na spektakularnym i wyszukanym efekcie wizualnym. Koniec końców, lepiej dopasować pokrycie tarasu do tego, które znajduje się na dachu mieszkania. Dzięki temu całość budynku będzie perfekcyjnie współgrać.