Zastosowanie pijawek w medycynie

Zastosowanie pijawek w medycynie

14 kwietnia 2018 0 przez Blog4Women

document-3271743_1280

Pijawki lecznicze są znane w medycynie niekonwencjonalnej od wielu wieków. Ich właściwości prozdrowotne były doceniane już w starożytności i stosowane m. in. przez Kleopatrę. Obecnie ten rodzaj kuracji przeżywa swoje odrodzenie i służy jako wsparcie w leczeniu poważnych chorób oraz podczas regeneracji organizmu.

Lecznicze właściwości pijawek medycznych związane są z substancjami znajdującymi się w ich gruczołach ślinowych. Żyjątko po przyssaniu się do ciała pacjenta wypompowuje krew jednocześnie oddając do krwioobiegu hirudozwiązki wspomagające pracę całego organizmu. W ten sposób rozpoczyna się kuracja.

Leczenie pijawkami http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami/ jest przeznaczone dla osób w każdym wieku, jeżeli nie występują żadne przeciwwskazania. Przeszkodą w przeprowadzeniu terapii mogą być przyjmowane leki bądź złe wyniki hemoglobiny. W pozostałych przypadkach kuracja jest nawet wskazana.

Właściwości zdrowotne

Hirudozwiązków w gruczołach ślinowych pijawek jest ponad 110. Nie wszystkie jednak są jeszcze sklasyfikowane i nazwane. Obecnie najbardziej rozpoznawalne są:

  • aparyza – odpowiadająca za upłynnianie krwi oraz zmniejszanie jej lepkości,
  • hirudyna – działająca przeciwzakrzepowo,
  • hementyna – jej zadaniem jest rozbijanie już powstałych zakrzepów,
  • gilatyna – działająca przeciwprzerzutowo.

Pozostałe substancje oddziałują m. in. antynowotworowo, rozszerzają naczynia krwionośne oraz wykazują działanie przeciwbólowe.

Rodzaje terapii

Hirudoterapia może być stosowana na różne sposoby w zależności od pacjenta i potrzeb jego organizmu. Najbardziej popularne są kuracje miejscowe oraz te działające kompleksowo na kilka układów jednocześnie.

Interesującą techniką jest hirudoimmunoterapia wykonywana pod nadzorem lekarskim. W tym przypadku najpierw jest pobierana krew za pomocą pijawki, po to aby, ją ponownie wprowadzić do organizmu człowieka.

Więcej na temat hirudoterapii, jej rodzajów oraz możliwości zastosowania substancji leczniczych znajdujących się w pijawkach medycznych można znaleźć na stronie http://pijawki.abros.pl/.