Wykorzystanie betonu w blokach mieszkalnych
21 czerwca 2020Jedna trzecia Polaków mieszka w blokach. Na dobre stały się elementem polskiego krajobrazu i występują praktycznie w każdym mieście. Często narzekamy, że Polska po okresie PRL-u odziedziczyła brzydkie blokowiska, które szpecą krajobraz i w których nie da się żyć. Takie wielorodzinne domy – bo tak śmiało można nazwać blok – nie są jednakowe, ale posiadają szereg wspólnych cech: układ ścian, metraż czy balkon.
Bloki mieszkalne
Najczęściej możemy wyróżnić bloki klasyczne, czyli czteropiętrowe, posiadające dwie klatki i posiadające wspólne cechy. Są to między innymi: podobna konstrukcja wizualna dla każdego mieszkańca, podobny metraż, układ ścian, okien, balkon i piwnica. Niekiedy zdarza się, że blok posiada dodatkowo dla każdego mieszkańca przypisane miejsce parkingowe. Występują też takie bloki, które wyróżnia niezwykła forma oraz świetnie zaprojektowany układ urbanistyczny.
W obliczu nieustannego braku mieszkań w dynamicznie rozwijających się miastach – powstanie bloku to jedyne słuszne rozwiązanie. Jest to model mieszkalnictwa charakteryzujący się tym, że jest: masowe, niedrogie i łatwe w budowie. Najczęstszym materiałem wykorzystywanym do budowy, jest beton Radomsko, ponieważ jest on solidny i niezwykle trwały.
Beton konstrukcyjny jak nazwa wskazuje jest materiałem, z którego wykonywane są główne elementy nośne budowli. Jest on wyznacznikiem bezpieczeństwa obiektu na przestrzeni dziesięcioleci. Elementami konstrukcji obiektu są między innymi:
- ściany,
- stropy,
- słupy.
Osiedle w każdym mieście
Niektórzy są przekonani, że kraj wyglądałby znacznie ładniej bez tylu bloków. Nie wolno zapominać, że dzięki nim, udaje się wybudować dużą ilość mieszkań w krótkim czasie. Osiedla, bo to one, a nie pojedyncze bloki tworzą polski krajobraz, nazywane są blokowiskami. Największą wadą mieszkania w bloku to źródło hałasu – więcej ludzi i dźwięki z ulicy. Osiedla to nie tylko szare bloki. Developerzy starają się wznosząc nowoczesne budynki a przestrzeń wokół nich jest zazieleniona i przyjazna środowisku.
Więcej na stronie: http://wlodar.com.pl/.