Skuteczna nauka języka angielskiego

students-702094_960_720

W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego jest jedną z kompetencji, której wymaga się niemal od każdego pracownika. Większość osób w średnim wieku nigdy styczności z tym językiem nie miało, a młodzi ludzie, którzy uczą się angielskiego w szkole, również nie potrafią skutecznie porozumiewać się z obcokrajowcami. Najwyższy czas, aby to zmienić, ponieważ to właśnie angielski jest międzynarodowym językiem biznesu i dyplomacji. Posługują się nim ludzie na wszystkich kontynentach, dlatego warto go znać.

 

Co jest nie tak z polskim systemem nauczania?

Choć aktualnie w szkołach uczy się języka angielskiego, wciąż zastraszająca liczba młodych ludzi nie potrafi się nim posługiwać. Wynika to niestety z całkowicie nietrafionego systemu, w jakim zapoznaje się dzieci z językiem obcym. Szkolne lekcje są nudne, pozbawione motywacji, monotonne i raczej nikomu nie kojarzą się dobrze. Nauka polega przede wszystkim na wkuwaniu słówek na pamięć oraz zapamiętywaniu skomplikowanych konstrukcji zdań w różnych czasach. Dzięki temu uczniowie świetnie rozwiązują pisemne testy… Niestety równie szybko zapominają czego się nauczyły, ponieważ trzeba znów na pamięć nauczyć się kolejnych słówek, z kolejnego działu, na kolejny test. I tak w kółko… W efekcie, po zakończonej nauce szkolnej, uczniowie nie potrafią w języku obcym rozmawiać. A przecież właśnie umiejętność swobodnej konwersacji stanowi podstawę realnych kompetencji językowych.

Jak więc skutecznie się nauczyć?

Nie jesteśmy w stanie zmienić systemu szkolnictwa, jednak możemy zainwestować w siebie. Na początku należy jednak uświadomić sobie, że na naukę języka nigdy nie jest za późno – nie liczy się wiek, płeć czy poziom aktualnych umiejętności. W każdej chwili można rozpocząć naukę, która na pewno zaowocuje w przyszłości. Gdzie? W dobrej szkole językowej! Powód jest prosty – tego typu placówki odeszły już dawno od szkolnego modelu nauczania, stosując nowoczesne i skuteczne metody. Jedną z nich jest tzw. metoda bezpośrednia. Polega ona na ciągłym rozmawianiu. Już od pierwszych zajęć uczniowie rozmawiają ze sobą, odgrywają zaaranżowane przez lektora scenki, a nauka gramatyki i ćwiczenia na papierze zdarzają się raz na jakiś czas i mają na celu tylko utrwalenie zdobytych podczas konwersacji umiejętności. Może warto więc rozpocząć naukę już dziś?

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *