Skuteczna nauka języka angielskiego

Skuteczna nauka języka angielskiego

18 sierpnia 2016 0 przez Majka

students-702094_960_720

W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego jest jedną z kompetencji, której wymaga się niemal od każdego pracownika. Większość osób w średnim wieku nigdy styczności z tym językiem nie miało, a młodzi ludzie, którzy uczą się angielskiego w szkole, również nie potrafią skutecznie porozumiewać się z obcokrajowcami. Najwyższy czas, aby to zmienić, ponieważ to właśnie angielski jest międzynarodowym językiem biznesu i dyplomacji. Posługują się nim ludzie na wszystkich kontynentach, dlatego warto go znać.

 

Co jest nie tak z polskim systemem nauczania?

Choć aktualnie w szkołach uczy się języka angielskiego, wciąż zastraszająca liczba młodych ludzi nie potrafi się nim posługiwać. Wynika to niestety z całkowicie nietrafionego systemu, w jakim zapoznaje się dzieci z językiem obcym. Szkolne lekcje są nudne, pozbawione motywacji, monotonne i raczej nikomu nie kojarzą się dobrze. Nauka polega przede wszystkim na wkuwaniu słówek na pamięć oraz zapamiętywaniu skomplikowanych konstrukcji zdań w różnych czasach. Dzięki temu uczniowie świetnie rozwiązują pisemne testy… Niestety równie szybko zapominają czego się nauczyły, ponieważ trzeba znów na pamięć nauczyć się kolejnych słówek, z kolejnego działu, na kolejny test. I tak w kółko… W efekcie, po zakończonej nauce szkolnej, uczniowie nie potrafią w języku obcym rozmawiać. A przecież właśnie umiejętność swobodnej konwersacji stanowi podstawę realnych kompetencji językowych.

Jak więc skutecznie się nauczyć?

Nie jesteśmy w stanie zmienić systemu szkolnictwa, jednak możemy zainwestować w siebie. Na początku należy jednak uświadomić sobie, że na naukę języka nigdy nie jest za późno – nie liczy się wiek, płeć czy poziom aktualnych umiejętności. W każdej chwili można rozpocząć naukę, która na pewno zaowocuje w przyszłości. Gdzie? W dobrej szkole językowej! Powód jest prosty – tego typu placówki odeszły już dawno od szkolnego modelu nauczania, stosując nowoczesne i skuteczne metody. Jedną z nich jest tzw. metoda bezpośrednia. Polega ona na ciągłym rozmawianiu. Już od pierwszych zajęć uczniowie rozmawiają ze sobą, odgrywają zaaranżowane przez lektora scenki, a nauka gramatyki i ćwiczenia na papierze zdarzają się raz na jakiś czas i mają na celu tylko utrwalenie zdobytych podczas konwersacji umiejętności. Może warto więc rozpocząć naukę już dziś?