Seksuolog – lekarz od życia intymnego

Seksuolog – lekarz od życia intymnego

16 grudnia 2016 0 przez Majka
Close-up of couple's feet at luxury resort

Close-up of couple’s feet at luxury resort

Relacje intymne w związku są ważną sferą w życiu każdego człowieka. Bardzo często, gdy występują problemy w życiu seksualnym, to nie rozmawiamy o tym z partnerem. Niestety nasze myśli krążą wokół tego tematu i stajemy się zamyśleni i nieobecni, co powoduje zmniejszenie efektywności w pracy. Dodatkowo dochodzi drażliwość oraz nerwowość, co łatwo prowadzi do kłótni z drugą połówką. Często nie zdajemy sobie sprawy, że przyczyną problemów łóżkowych jest psychika, czy też przemęczenie i stres w pracy, co wiąże się z mniejszą ochotą na zbliżenie. Trudności w życiu seksualnym mogą powodować również choroby. Zdarzają się także przypadki nieprawidłowej budowy narządów płciowych, co powoduje dyskomfort podczas stosunku. Najczęstszymi problemami mężczyzn są zaburzenia erekcji, a także wytrysku. Natomiast kobiety skarżą się m.in. na bolesne stosunki oraz brak orgazmu.

Lekarzem, który może nam pomóc rozwiązać problemy w tej sferze jest seksuolog. Najczęściej jest on specjalistą w dziedzinach takich jak psychiatria, ginekologia oraz urologia. Taka wiedza pomoże określić, czy są to kłopoty natury psychicznej, czy też anatomicznej. Seksuolog może pomóc, kierując na psychoterapię, przepisując odpowiednie  leki, a także doradzić w kwestii sposobów współżycia. Lekarz podchodzi kompleksowo do problemów seksualnych, szukając przyczyny ich powstania, dlatego też na początku przeprowadza szczegółowy wywiad. Warto również na kolejną wizytę przyprowadzić partnera, ponieważ ta sfera życia dotyczy dwóch osób. Seksuolog może nam również pomóc otworzyć się przed nim, jeżeli w związku występują trudności w mówieniu o sprawach intymnych. Do tego specjalisty powinny zgłosić się również osoby, które mają problemy z określeniem swojej orientacji seksualnej.

Udane życie seksualne wpływa pozytywnie na nasze relacje z otoczeniem, a także poprawia nasze samopoczucie. Dlatego też warto, gdy podejrzewamy, że coś jest nie tak, udać się od razu do specjalisty. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych nerwów oraz nieprzyjemnych nieporozumień z naszym partnerem.