Regularne wizyty u ginekologa gwarancją zdrowia pacjentek
14 czerwca 2015Większość kobiet bardzo boi się wizyt u ginekologa, wręcz unikając ich tak długo, jak tylko się da. Musimy jednak pamiętać, że niektóre choroby w wielu przypadkach mogą rozwijać się bezobjawowo.
Pozorne zdrowie?
Nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy zdrowe, nie oznacza to wcale, że tak musi być. Nigdy nie możemy bagatelizować żadnych, nawet najmniejszych i z pozoru niegroźnych objawów. Nawet bardziej obfita lub bolesna niż dotychczas miesiączka może świadczyć o tym, że dzieje się coś niedobrego. W tym wypadku może to być chociażby mięśniak podśluzówkowy, który, rosnąc do środka macicy, daje właśnie takie objawy. Małe guzki w piersi również nie dają żadnych oznak, a z czasem może się okazać, iż jest to groźny nowotwór. Jeśli objawy, które u nas występują, to na przykład świąd połączony z dziwnymi upławami, może to oznaczać infekcję układu moczowo-płciowego lub nawet grzybicę, które same w sobie nie są takie groźne, nieleczone jednak mogą prowadzić do poważnych komplikacji, w tym nawet niepłodności jajowodowej (w przypadku grzybicy). Jednak są to już choroby, które dają nam jakieś objawy, po których faktycznie możemy zauważyć, że z naszym zdrowiem nie wszystko do końca jest w porządku. Wtedy koniecznie musimy udać się na przykład do ginekologa w Częstochowie, który po zbadaniu nas na pewno udzieli nam odpowiedniej pomocy. Pamiętajmy, że nawet w przypadku mało uciążliwych objawów warto zgłosić się po poradę do lekarza – nie możemy polegać tylko na opiniach internautek, ponieważ u każdej osoby objawy mogą się nieco różnić, a stosowanie nieodpowiednich leków zamiast wyleczyć schorzenie, może je jeszcze dodatkowo nawet pogłębić.
Często bywa tak, że zwlekamy z wizytą u specjalisty (to niekoniecznie musi być tylko ginekolog), aż jest za późno. Przy wielu chorobach liczy się to, jak szybko zareagujemy, w jakim czasie od diagnozy czy pojawienia się pierwszych objawów poddamy się odpowiedniemu leczeniu. Dlatego ważne jest, żeby poddawać się badaniom kontrolnym, podczas którym lekarz specjalista sprawdzi ogólny stan naszego zdrowia, a w momencie, kiedy coś go zaniepokoi, zleci lub sam wykona dodatkowe badania.