Konto oszczędnościowe czy lokata w banku? Jak lepiej pomnażać pieniądze?/ konta oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe czy lokata w banku? Jak lepiej pomnażać pieniądze?/ konta oszczędnościowe

7 lipca 2018 Wyłączono przez Blog4Women

Statystyki jasno potwierdzają, że Polacy nadal najczęściej wybierają w pełni bezpieczne instrumenty inwestycyjne. Takie, które nie są obarczone nawet minimalnym ryzykiem utraty oszczędności. Wolimy zarobić mniej, ale za to pewnie. Nie chcemy też „zamrażać” pieniędzy na długi czas, zdecydowanie bardziej wolimy mieć możliwość swobodnego dysponowania środkami w razie potrzeby. Nie inwestujemy zresztą wszystkich oszczędności, ale maksymalnie 70% zgromadzonej nadwyżki pieniędzy. Wybieramy przeważnie konto oszczędnościowe albo lokatę terminową.

 

Konta oszczędnościowe – za i przeciw

Okazuje się, że to właśnie konta oszczędnościowe są dzisiaj najczęściej wybieranym instrumentem inwestycyjnym. Są też jednocześnie najczęściej zakładanym rachunkiem w banku. To dlatego, że nowoczesne oferty tych instytucji wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i możliwościom inwestorów. Są odpowiedzią na wymagania klientów i chociaż wypracowany na koncie zysk nie jest tak duży, jak na przykład w przypadku funduszy inwestycyjnych, to największą zaletą jest gwarancja zarobku.

Konta oszczędnościowe zakłada się w prosty sposób – można to zrobić przez internet bez potrzeby wychodzenia z domu. Co więcej, obsługa takiego rachunku jest niezwykle prosta, wystarczy ulokować na nim środki pieniężne i czekać na wypracowane odsetki, które są czystym zyskiem. I to nie wszystko. Dzisiejsze konta oszczędnościowe pozwalają na swobodne dysponowanie ulokowanymi środkami, bez ryzyka utraty wypracowanych odsetek. Dzięki temu większość inwestorów traktuje je jako swój podstawowy rachunek w banku.

Kiedy bardziej opłaca się lokata w banku?

Polacy wybierają nie tylko konta oszczędnościowe, ale także lokaty terminowe. Ich walorem jest to, nie wymagają specjalistycznej wiedzy ani poświęcenie dużej ilości czasu. Są proste w obsłudze, bo wystarczy ulokować na nich pieniądze i czekać na zysk. I chociaż charakteryzują się nieco niższym oprocentowaniem, to zysk w ich przypadku również jest gwarantowany. Co więcej, inwestor może wybierać dogodny dla siebie okres trwania inwestycji. Najbardziej dochodowe są te, które trwają minimum rok, ale można wybierać też lokaty kilkumiesięczne, miesięczne, a nawet tygodniowe.

Banki oferują dzisiaj lokaty, na których nie trzeba już „zamrażać” swoich pieniędzy. Wypłata części gotówki nie spowoduje utraty wypracowanych odsetek, więc w razie potrzeby inwestor może nimi dysponować. W każdej chwili może też lokować na lokacie kolejne środki, które także będą podlegać oprocentowaniu, a tym samym pracować na jeszcze większy zysk.

Dla kogo konta oszczędnościowe i lokata to dobry pomysł na pomnażanie pieniędzy?

Bezpieczne formy inwestowania są optymalne dla początkujących inwestorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z profesjonalnym pomnażaniem pieniędzy. W ich przypadku nie ma ryzyka utraty kapitału, instrumenty tego rodzaju nie są też wymagające. Inwestor może liczyć na elastyczne warunki – samodzielnie wybiera kwotę, jaka podlegać będzie oprocentowaniu, ma też możliwość wyboru w kwestii okresu trwania całej inwestycji.

Oczywiście najlepiej jest, kiedy tego rodzaju inwestycje są długoterminowe, bo wtedy wypracowany zostaje większy zysk. Konta oszczędnościowe i lokaty w banku są świetną propozycją dla tych, którzy chcą pomnażać swoje pieniądze na przyszłość swoją albo swoich dzieci.