Kiedy warto wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u dentysty…
20 kwietnia 2015Większość rodziców denerwuje się przed pierwszą wizytą ich dziecka u dentysty nawet bardziej, niż ono samo. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, iż dorosły ma już za sobą pewne przeżycia związane z tego rodzaju specjalistą. Dlatego tak istotne jest, aby przed pierwszą wizytą (ale również w trakcie kolejnych) nie przenosić naszego strachu na dzieci.
W wypadku, gdy wybieramy się z naszym maluchem na pierwszą wizytę u stomatologa, warto pamiętać, iż to, jak ona przebiegnie, ukształtuje w głowie dziecka obraz lekarza i tego typu wizyt na długie lata. Dlatego jedną z najważniejszych rzeczy, o jakich należy pamiętać przed odwiedzeniem stomatologa dziecięcego, ale również podczas pobytu w gabinecie, jest zdobycie zaufania naszego malucha. Nie możemy zataić przed nim celu naszej wizyty – najlepiej będzie od razu powiedzieć naszemu szkrabowi, że wybieramy się z wizytą do lekarza, który sprawdzi, czy wszystkie zęby rozwijają się poprawnie. Sam lekarz podczas odwiedzin powinien najpierw zaskarbić sobie zaufanie małego pacjenta na przykład poprzez zainteresowanie go gabinetem i jego wyposażeniem – pokazać mu różne narzędzia dentystyczne oraz opowiedzieć, do czego służą poszczególne z nich. Podczas pierwszej wizyty pacjent często siedzi na kolanach rodzica, dzięki czemu czuje się bezpiecznie i nie tak obco, jak na fotelu dentystycznym. Lekarz spokojnie zagląda do buzi małego pacjenta, podczas gdy ten zajmuje się na przykład lusterkiem dentystycznym.
Jeśli okaże się, że na zębach pojawiły się ubytki, nie wymagające jednak natychmiastowego leczenia (pamiętajmy jednak, że zęby mleczne różnią się od stałych, przez co próchnica rozwija się w nich szybciej), lekarz może zdecydować się na leczenie ich przy następnej wizycie, oszczędzając tym samym dodatkowego stresu swojemu pacjentowi.
Pierwsza wizyta u dentysty dziecięcego na przykład w Częstochowie, nie powinna trwać dłużej niż kilkanaście minut, bo wiadomo przecież, że maluchom bardzo ciężko wysiedzieć na miejscu, nawet kiedy je czymś zajmiemy. Warto również pamiętać o tym, aby po zakończonej wizycie u lekarza nagrodzić czymś naszą pociechę, przez co kojarzona ona będzie z czymś przyjemnym.