Kiedy Solorz-Żak prześcignie Kulczyka – „Wprost” z „Listą 100 najbogatszych Polaków”

Kiedy Solorz-Żak prześcignie Kulczyka – „Wprost” z „Listą 100 najbogatszych Polaków”

22 czerwca 2015 0 przez Virtu

kasa
Gdyby nie gigantyczne 14 mld zł kredytu na zakup operatora sieci komórkowej Plus, to właśnie Zygmunt Solorz-Żak trafiłby na 1. miejsce tego zestawienia. Jednak w tym roku, podobnie jak przez ostatnie 15 lat (z jednoroczną przerwą) „Listę 100 najbogatszych Polaków” tygodnika „Wprost” otwiera Jan Kulczyk. Na trzecim miejscu znalazł się Michał Sołowow.

Znaczący skok na liście zaliczył polski król butów Dariusz Miłek. Majątek właściciela salonów obuwniczych CCC wzrósł w ciągu roku o ponad 2 mld zł. Miłek znalazł się tuż za podium, na 4. miejscu rankingu „Wprost”, wyprzedzając m.in. Leszka Czarneckiego. Rocznie produkuje 40 mln par obuwia, a w Polkowicach postawił największą w Europie fabrykę butów.

Jan Kulczyk wzbogacił się w ciągu minionego roku o blisko 3 miliardy złotych. Wszystko dzięki prywatyzacji państwowego Ciechu, który miliarder kupił od Skarbu Państwa za 620 mln zł. Dzisiaj spółka jest warta 1,5 mld zł. Ale ten sam Ciech przysporzył biznesmenowi wizerunkowych kłopotów. Pojawiły się zarzuty w kontekście afery taśmowej o zmowę przy sprzedaży koncernu.

Zygmunt Solorz-Żak, który był w zeszłym roku na ustach wszystkich kibiców sportowych, decydując które mecze siatkarskiego mundialu pokaże w telewizji, wzbogacił się o pół miliarda złotych. Gdyby nie kredyt na zakup Plusa, z majątkiem większym niż 25 mld zł, znalazłby się w pierwszej 200. najbogatszych ludzi na ziemi, dorównując fortunom Giorgio Armaniego, Ralpha Laurena albo byłego premiera Włoch, Silvio Berlusconiego. Michał Sołowow zyskał na sprzedaży swojego dewelopera Echo Investment. Transakcja opiewająca na ponad miliard złotych była rekordem wszechczasów na polskim rynku nieruchomości.

Najbogatsza kobieta na „Liście 100 najbogatszych Polaków” to Grażyna Kulczyk. Jej zbiory dzieł sztuki wyceniane są na ponad 100 mln euro. Właśnie rozmawia z władzami Warszawy na temat budowy stołecznego muzeum sztuki współczesnej, gdzie będzie można oglądać kolekcję.

Pełna „Lista 100 najbogatszych Polaków” i sylwetki setki tych, którzy odnieśli największy finansowy sukces – na łamach najnowszego wydania tygodnika „Wprost”.

Nowy numer „Wprost” trafi do kiosków w poniedziałek, 22 czerwca 2015 r. E-wydanie tygodnika wraz z „Listą 100 najbogatszych Polaków” będzie dostępne w nowej aplikacji na czytaj.wprost.pl.